#sanat

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE LEGO

| 26 Ekim 2015 #sanat

Heykelleri, enstalasyonları ve küratörlüğünü yaptığı işlerle sosyal, siyasal ve kültürel eleştirilerini dile getiren Çinli sanatçı Ai Weiwei, yeni projesini hayata geçirebilmek için pek de alışık olmadığımız bir yol izliyor. Sanatçıya projesinde destek olmak isteyen insanlar, dünyanın dört bir yanından LEGO’larını gönderiyor. Weiwei’yi yeniden dünyanın gündemine oturtan hikaye LEGO için bir halkla ilişkiler krizine dönüşmüş durumda. Nasıl bu kadar büyüdüğü ise ayrı bir konu.

Geçtiğimiz yıl, San Francisco yakınlarındaki Alcatraz’da, aralarında Nelson Mandela ve Edward Snowden’in de bulunduğu 175 muhalif figürün LEGO’dan yapılmış portrelerini sergileyen Weiwei, benzer bir sergi için Melbourne’deki National Gallery of Victoria’yla anlaştı. Müze de sanatçının kullanması için Danimarka merkezli firmadan toplu bir sipariş talebinde bulundu. Ancak LEGO, ürünlerinin politik, dini, ırkçı ve müstehcen olan, karalama amacı güden sanat eserlerinde kullanılamayacağını belirterek müzenin siparişini geri çevirdi. Ne olduysa da ondan sonra oldu.

Instagram hesabından LEGO’nun tavrını eleştiren ve şirketi sansürcü olmakla suçlayan Weiwei’ye destek kısa sürede büyüdü. Oluşturulan #LegosForWeiwei hashtag’iyle sanatçıyı sosyal medyada yalnız bırakmayan takipçileri, ellerindeki LEGO’ları da kullanması için Weiwei’ye göndermeye başladı. Bunun üzerine Ai Weiwei Studio’dan bir açıklama geldi. Sanatçı adına açıklama yapan stüdyo, gönderilen LEGO’ların dünyanın farklı yerlerinde ifade özgürlüğünü ve politik sanatı öne çıkaran projelerde kullanılacağını duyurdu.

 

"We're here to inspire and develop the builders of tomorrow" (twitter.com/LEGO_Group) In June 2015 Ai Weiwei Studio began to design artworks which would have required a large quantity of Lego bricks to produce. The works were planned for the exhibition "Andy Warhol / Ai Weiwei" at the National Gallery of Victoria in Melbourne, Australia, to open in December 2015. The artworks' concept relates to freedom of speech. The museum's curatorial team contacted Lego to place a bulk order and received Lego's reply via email on 12 September 2015: "We regret to inform you that it is against our corporate policy to indicate our approval of any unaffiliated activities outside the LEGO licensing program. However, we realize that artists may have an interest in using LEGO elements, or casts hereof, as an integrated part of their piece of art. In this connection, the LEGO Group would like to draw your attention to the following: The LEGO trademark cannot be used commercially in any way to promote, or name, the art work. The title of the artwork cannot incorporate the LEGO trademark. We cannot accept that the motive(s) are taken directly from our sales material/copyrighted photo material. The motive(s) cannot contain any political, religious, racist, obscene or defaming statements. It must be clear to the public that the LEGO Group has not sponsored or endorsed the art work/project. Therefore I am very sorry to let you know that we are not in a position to support the exhibition Andy Warhol | Ai Weiwei by supplying the bulk order." Ai Weiwei Studio was informed by NGV about Lego's rejection of the bulk order. As a commercial entity, Lego produces and sells toys, movies and amusement parks attracting children across the globe. As a powerful corporation, Lego is an influential cultural and political actor in the globalized economy with questionable values. Lego's refusal to sell its product to the artist is an act of censorship and discrimination.

Ai Weiwei (@aiww) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()