#sanat

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NDE KAÇIRILMAYACAK KONSERLER

YEKTA KOPAN | 25 Haziran 2015 #sanat

Caz dolu günlerin en dikkat çekici konserlerini İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin öneriyor...

İstanbul Caz Festivali başlıyor.

Sadece caz severlerin değil, kalbi müzikle bir başka atanlar için heyecanlı günler başlıyor.

Şimdi birçok liste çıkacak karşımıza. Öneriler listelerimizi oluşturmamıza yardımcı olacak. Bu listelerin biraz farklısını paylaşmak istedim sizlerle. Biraz işin mutfağına gidelim ve listemizi Pelin Opcin’den alalım. Pelin Opcin, bu festivalin direktörü. Yani kimi konserler için yıllardır görüşmeler yapan, kimi konserlerin gerçekleşmesi için deveye hendek atlatan ve son bir yıldır gece gündüz çalışan ekibin lideri.

Pelin’in listesine geçmeden, ben de bir-iki öneride bulunayım.

Jools Holland: Sadece festivalin değil, yılın en merak edilen konserlerinden biri. Açıkhava Tiyatrosu’nda dans etmek keyifli olacak.

Melody Gardot: Müziğin en güzel ‘melodi’lerinden birini anlatmaya gerek yok. Üstelik konser olağanüstü bir atmosferde, Sepetçiler Kasrı’nda

Tigran Hamasyan: Hamasyan’ın iki konserini de öneririm ama öellikle Cemal Reşit Rey’deki trio gecesini kaçırmayın.

Ediz Hafızoğlu: İsterseniz Youtube’a “Nazdrave” yazın ve sizi nasıl bir konserin beklediğini anlayın.

 

Kaçırılmayacak diğer konserleri Pelin anlatsın. Her yıl festival öncesinde oturup birer kahve içer ve heyecanı paylaşırız. Bu yıl da öyle yaptık. Her yıl olduğu gibi yine bir liste istedim Pelin’den. Gülerek baktı bana. Çünkü bu konserlerin birini diğerinden ayıramıyor. Ama yine de beni kırmadı ve listesini paylaştı.

İşte, İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin’in “Kaçırılmayacak Beş Konser” listesi:

Festivalin amiral gemisi Açıkhava Tiyatrosu’nda konser verecek Joan Baez, Marcus Miller ve Jools Holland’ın takipçileri bu konserleri iple çekerken, farklı mekanlardaki diğer özel konserlerde de tadına doyulmaz müzik ziyafetleri yaşanacağına, yepyeni keşiflerle yeni ufuklar açılacağına dikkat çekmek isterim. Hem bol yıldızlı, usta isimleri bir araya getiren projeler hem de gençlerin gözdesi alternatif sesleri aynı etkinlikte buluşturan gecelerde müziği ve festival ruhunu tam manasıyla yaşamak garanti. Çok yönlü bir festival haritası olması dileğiyle, aşağıdaki konserleri öneriyor ve ben de bu konserleri dört gözle bekliyorum.

Sinatra and Lady Day feat. Aloe Blacc, Oleta Adams & China Moses

Kuzey Işıkları” Nils Petter Molvær feat.. Sly & Robbie / The Asteroids Galaxy Tour / Korhan Futacı Kara Orkestra

Gece Gezmesi: Kadıköy’ün çeşitli mekanlarında İlhan Erşahin’s Istanbul Sessions, Gaye Su Akyol, Kalben, Barış Demirel (Barıştık Mı?), Can Kazaz, Can Güngör Kaan Boşnak ve daha fazlası

Kapanış Partisi” Hiatus Kaiyote, Michale Kiwanuka ve Theo Croker

Dave Holland, Chris Potter, Lionel Loueke, Eric Harland

İşte benim ve Pelin’in önerileri böyle. Elbette sonuçta, kendi zevkinize göre konserinizi seçecek ve festivali kendi duygularınızla yaşayacaksınız.

Şimdiden hepinize iyi seyirler...

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER