#sanat

İSTANBUL KİTAP FUARI 36’NCI KEZ KAPILARINI AÇIYOR

| 3 Kasım 2017 #sanat

Her yıl yarım milyon ziyaretçiye ulaşan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bu hafta sonu başlıyor. 4 - 12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuar, hem yurt içi hem de yurt dışından pek çok yazarı okurlarıyla buluşturacak.

4 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek açılış töreninin ardından start alacak olan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl kapılarını 36’ncı kez açıyor. Fuar, Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliği ile Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılması beklenen fuar; söyleşi, panel, şiir dinletileri ve yurt dışından konuşmacıların katılım göstereceği uluslararası etkinliklere sahne olacak. Ana teması “İyi ki Varsın Edebiyat” olan fuarın onur yazarı Ayla Kutlu; onur konuğu ise Kore.

Fuar kapsamında 300’e yakın etkinliğin gerçekleşmesi beklenirken bu etkinliklerin bir kısmı “İpek Yolu’nun iki Ucu: Türkiye ve Kore” temasıyla düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında kitapları Türkçeden Koreceye çevrilmiş ve çevrilmek üzere olan yazarlar okurlarıyla buluşacak.

Fuarın uluslararası konukları arasında polisiye edebiyatın önemli ismi İrlandalı yazar Glenn Meade; İstanbul tarihi üzerine yazdıklarıyla tanınan Bettany Hughes; Antik Yunan tragedyalarının yaşayan efsanesi olarak bilinen Theodoros Terzopoulos ve Alman yazar Matthias Göritz yer alıyor.

Öğretmen ve öğrencilere girişin ücretsiz olduğu fuarın etkinlik takvimini İstanbul Kitap Fuarı’nın web sitesinden takip edebilirsiniz.