#sanat

İSTANBUL MODERN'DE KUZEYLİ FİLMLER FESTİVALİ

| 2 Haziran 2015 #sanat

İstanbul Modern, yıl içinde epey bir film festivali yapıyor. Festivalden kasıt konsept film gösterimleri yapmak. Bundan bir önceki festivalin adı Ziyaret Saatleri idi. Gösterimler müzenin alt katında o harikulâde kütüphanenin karşısındaki şirin salonda oluyor. İstanbul Modern, bahçesinde açık hava gösterimleri de yapıyor ama bu festivalde sanırız dışarıda gösterimi yapılacak film yok. Kısa zamanda bunun da müjdesini alırız.

4-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin adı: Kuzeyli Filmler Festivali. Özellikle son yıllarda müthiş bir ivme kazanan ve seyirci tarafından ilgi gören kuzey sinemasını ayağımıza getiriyor. Danimarka, Finlandiya, İsveç, İzlanda ve Norveç sinemalarının çok konuşulan; izleyici, eleştirmen ve festivallerden tam not alan filmlerini bir araya getiren programın bu yılki ilk seçkisinde Norveçli usta yönetmen Bent Hamer’in son filmi “1001 Gram”, İsveçli usta yönetmen Roy Andersson’dan Venedik’ten Altın Aslan ödülüyle dönen “İnsanları Seyreden Güvercin” ve Oscar ödüllü yönetmen Susanne Bier’in “İkinci Bir Şans”ı yer alıyor. Filmin başrolünde, “Game of Thrones” dizisinin yıldızlarından Nikolaj Coster-Waldau oynuyor. Festival konuğu yönetmen Hisham Zaman. Kuzeyli Filmler Festivali’nin konuğu olarak “Krala Mektup” filminin Türkiye prömiyeri için aramızda olacak ve 4 Haziran günü, 17.00‘deki “Krala Mektup” ve 6 Haziran,15.00’teki “Kar Yağmadan Önce” film gösterimlerinin ardından sorularınızı yanıtlayacak. Toplamda 10 film gösterilecek.

Festival biletlerinin satışı online yapılmıyor. Müze gişesinden etkinlik günü ya da öncesinde alabilirsiniz. Perşembe günü müze ücretsiz olduğundan o güne denk gelen filmlerin gösterimleri de ücretsiz.