#sanat

İSTANBUL SANAT FUARI

YEKTA KOPAN | 26 Kasım 2014 #sanat

Bir yanda sektörün dinamikleri konusunda önemli buluşmalardan biri haline gelen Contemporary İstanbul, öte yanda TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı ile eş zamanlı olarak Beylikdüzü’nde düzenlenen İstanbul Sanat Fuarı.

Sözünü edeceklerim, artık geride kalan bu etkinlikler değil. İstanbul, plastik sanatlarda hareketli günler yaşıyor. Ama ne yazık ki, kültür-sanat yazılarında sergilerden sıklıkla söz edilmiyor. Ne kadar garip...
Şehrin karmaşasından kaçmak, bir tabloya bakıp ruhumu dinlendirmek, hatta soğuk bir günde biraz ısınmak istediğimde bile bir galeriye sığınırım. Sanatla iç içe olmanın çok para gerektirdiğini söyleyenler için, bahane bırakmayan yerlerdir galeriler. Bu sözlerim, sanatın kibirli izleyicilerine garip gelebilir. “Ne yani, ısınmak için resim galerisine girilir mi?” diyenler olabilir. Ama gerçek bu. Unutmayın, günün birinde ısınmak için sığındığınız bir galeri, sanatın derin dünyasına çıkacağınız yolculuğun ilk durağı olabilir.
Gelin hayatımızı güzelleştirecek sergilerden birkaçını not edelim:

  1. Fatma Tülin “Chiara” adını verdiği sergisiyle 29 Kasım’a kadar Nişantaşı Kare Art Gallery’de. Fatma Tülin resimlerini pek severim. Bu seçkisi de kaçmaz.
  2. Akbank Sanat İstiklal Caddesi gezginlerinin sıklıkla uğradığı bir mekan. Marcel Broodthaers’in “Sözcükler, Nesneler, Kavramlar” sergisi burada sizleri bekliyor.
  3. Melike Çığcı yeni sergisine dikkat çekici bir isim vermiş: “Konu Sadece Ağaç Değil”. Galeri Eksen’deki sergi 30 Kasım’da bitiyor, acele etmek gerek.
  4. Bir dönemin Gırgır okurları için unutulmaz bir karakterdir “En Kahraman Rıdvan”. Bülent Arabacıoğlu’nun bu neşeli karakterini siz de seviyorsanız, 6 Aralık’a kadar Schneidertempel Sanat Merkezi’ne gitmek için güzel bir nedeniniz var demektir.
  5. Derya Bengi’nin küratörlüğünü yaptığı “İşte Benim Zeki Müren” sergisinin harika etkisi devam ederken Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde Zeki Müren desenleri sergisi “Mora Bayılırdım” başladı. 19 Aralık’a kadar devam edecek.
  6. Notre Dame de Sion Lisesi kültür-sanat konusunda en aktif eğitim kurumlarından biri. Yeri gelmişken haklarını verip şapka çıkaralım. Sergi salonlarında 30 Aralık’a kadar sürecek sergi “lezzet” vaat ediyor. Daniel Colagrossi’nin “Çizgilerle Yemekler” sergisi Aralık ayının özel sergilerinden biri.
  7. Asmalımescit tarafında bir kahve içmeye gittiyseniz Pera Müzesi’ne mutlaka uğrarsınız. “Polonya Sanatında Oryantalizm” sergisini ziyaret edecekler için küçük bir hatırlatma. Sergiler ve galeriler ücretsiz ama müzelerde durum farklı. Ücretsiz müzeler de var ama Pera’ya uğrayacaksanız yanınızda küçük miktarda da olsa para bulundurun. Öğrenci-emekli indirimleri var.
  8. Karaköy-Galata hattı son yıllarda İstanbul’un en önemli ve hareketli bölgesi. Bu hareketlilikte rolü olan merkezlerden biri de SALT Galata. “Karanlıkta Gökkuşağı” sergisi 18 Ocak’a kadar sürecek.
  9. Farklı bir sergi TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nde olacak. “Türk Sinemasında Makyaj ve Aksesuarın 100 Yıllık Yolculuğu” sergisi, sinemamızın yüzüncü yılını kutladığımız dönemde konuya farklı bir alandan yaklaşmasıyla dikkat çekici.
  10. İstanbul Modern onuncu yılını kutluyor. Dile kolay, tam on yıl. Bence, hafta sonunda, bir tam günü geçirmek için benzersiz bir mekan. 15 Şubat 2015’e kadar sürecek olan yeni sergisi ise çok özel bir ismi ağırlıyor. Fotoğrafın büyük ustası Şahin Kaygun için düzenlenen bir sergi.

Yılbaşı döneminde o kadar çok ajanda satılıyor ki, şaşırıyorum. Bu ajandaları kimler alıyor, kimler bu sayfalarını dolduruyor. Oysa kültür-sanat etkinlikler not etmek, sergi adreslerini kaydetmek, gidilen galerilerle ilgili bilgiler yazmak için harikadır o ajandalar.
Dürüst olalım, magazinin renklerine aldananlar için sergi haberleri sıkıcı gelecektir. Ama bir kere olsun denemekte fayda var. Ben size kendimce bir liste sundum, sizler çok daha geniş bir seçki oluşturabilirsiniz kendinize.
Hadi bakalım, şimdi ajandalara not alma zamanı.

etiketler

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER