#sanat

IYEOKA: SAKİN, KARARLI VE ÖZGÜR BİR KADIN

YEKTA KOPAN | 8 Ağustos 2017 #sanat

Iyeoka, yaz turnesi kapsamında Savra Bodrum konserindeydi. Sırada Marmaris ve İstanbul konserleri var.

Iyeoka, günümüzün en çok dinlenen seslerinden. Sadece “Simply Falling” şarkısı bile “en çok dinlenen” cümlesinin altını doldurmaya yeter. Şarkının videosu şu ana kadar 53 milyonun üstünde dinlenmiş durumda.

Nijerya kökenli Amerikalı müzisyen “Gold” albümünün turnesi kapsamında, bir kez daha Türkiye’de. En son Nisan ayında Babylon’a gelen Iyeoka, yaz aylarında da Çeşme Marina Yacht Club, Rixos Göcek, Savra Bodrum Bitez, Marmaris Açık Hava Tiyatrosu konserlerini, 11 Ağustos’ta İstanbul Küçükçiftlik Park buluşmasıyla noktalayacak.

Iyeoka Ivie Okoawo, sadece bir müzisyen değil. Bilinen bir şair, bir eğitimci, önemli bir aktivist. Amenawon Vakfı ile yaptığı çalışmalardan, sağlık konusundaki girişimlerine kadar hakkında anlatılacak çok şey var. Durmak nedir bilmiyor. Onu sadece bir şarkının tanınırlığına, sesinin Amy Winehouse’a ya da Nina Simone’a olan benzerliğine sıkıştırmak büyük haksızlık açıkçası. 90’ların ortasından beri içinde olduğu müzik dünyasında, ilk dikkat çekişi 2008 yılında U2’nun “Desire” şarkısıyla oldu. 2010 yılında yayınlanan “Say Yes” albümü ise, onu uluslararası boyuta taşıdı. Türkiye’de de aynı yıllardan bu yana iyi bilinen, 2013’ten beri konserlerini izleyebildiğimiz bir isim.

Yaz konserleri serisinde, Bodrum’da dinledim Iyeoka’yı. Konser öncesinde, kulisinde buluştuk. Vigor Event ve Koşanadam organizasyonuyla çıktığı konser turundan ne kadar mutlu olduğu belli. Yeni yerler, yeni insanlar tanımaktan, onlara müziğiyle dokunmaktan duyduğu mutluluğu her söyleşisinde tekrar ediyor zaten. Yüzünden gülümsemesi eksik olmuyor, sakin bir ses tonuyla konuşuyor. Kısa buluşma sonrasında ben yerime geçerken, o da ukulelesini alıyor ve sahnenin yolunu tutuyor.

Sıcak bir Bodrum akşamı. Güne 4,2 şiddetinde bir depremle uyanan Bodrum, Iyeoka konserinden hemen önce ufak çaplı bir sarsıntı daha geçiriyor. Kısa süreli bir tedirginlik yaşayan izleyiciler, konserin başlamasıyla korku dolu ruh halinden uzaklaşıyor. Iyeoka, konserine “Jam Session Jukebox” kitabından bir şiir okuyarak başlıyor. Hemen arkasından gelen “Sweet Song”, adı “Saygı bekliyorum” anlamına gelen şarkıcının, ailesinin göç hikayesini anlatırken örgülü saçlarını özgür bıraktığı şarkı oluyor. Bir şarkıdan öte, 2017 yılında hala “saygı” bekleyen bir insan olmanın isyan çığlığı bu.

Ama en isyankar dizlerinde bile sükûnetini kaybetmiyor. Belki de bunun nedeni bebek bekliyor olması... Iyeoka hamile. Bir kez daha anne olacak. Üstelik bu kez ikizler geliyor. Oğluna hamile olduğu günlerde, Hawaii’de araba kullanırken yollarda kaybolmuş ve o anda zihnine düşen sözler “Gold” şarkısına dönüşmüş. İki yaşındaki kızının doğumundan sonra yaşadığı post-partum döneminden çıkışını sağlayan “Thunder” isimli şarkısı olmuş. Şimdi de babasından dinlediği bir Nijerya masalını kendince yorumladığı “The Road”u ikizlerine söylemeye hazırlanıyor. Onun bu duygularının tanığı olmak heyecan verici.

Gerçek bir kahve tutkunu olan Iyeoka, Türk kahvesine selam göndermeyi de ihmal etmiyor. “Black Coffe”yi söylerken sahneye “şekerli” Türk kahvesi gelmesine gülüp geçiyoruz. Ne de olsa, bu coğrafyada yıllardır “acı kahve” içmeye alıştık. Elbette izleyicinin delirdiği ve neredeyse bütün cep telefonlarının sahneye yöneldiği an “Simply Falling” anons edildiğinde gerçekleşiyor. Biliyorum benimki kişisel takıntı ama kendini şarkıya bırakmak dururken “kayıt altına alma sevdası”na kapılmayı hâlâ anlayabilmiş değilim. Bir konseri cep telefonu ekranından izlemenin ne anlamı var, biri bana açıklayabilir mi? Bütün o “story”ler, “canlı yayın”lar olmadan ne yapıyordunuz?

Benim için konserin en yüksek anlarından biri Nina Simone şarkısı “Sinnerman” başladığında yaşanıyor. Neyse ki bu şarkıda cep telefonları aşağıya iniyor. Ay tutulmasının yaşandığı bir gecede, Nina Simone’a saygı duruşunda bulunuyoruz böylece.

İkinci bölümde de bir an olsun tempo düşürmüyor Iyeoka. “Breakdown Mode”, “Testify”, “Inferno Bliss”, “Akomen of Udomi” arka arkaya geliyor. Final elbette, alkışlar arasında bir kez daha yorumladığı “Simply Falling” ile gerçekleşiyor.

Sıcak. Ay tutulması. Deprem. Her duygunun yaşandığı bir Bodrum akşamı. Ama Iyeoka’nın müziğiyle yaydığı duygular hepsinin üstüne çıkmayı başarıyor. O Bodrum gecesinde bir kez daha, dünyanın sesini yükselten özgür kadınlarla güzelleşeceğine inanıyorum.

Şimdi sırada Marmaris ve İstanbul konserleri var. İyi müzik dinlemek isteyenlere duyurulur.

VİDEO

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER