#sanat

KAYIP RESİMLER STOK GÖRSELLERLE YENİDEN YARATILDI

| 11 Temmuz 2016 #sanat

Günümüz teknolojisi, birçok sanat eserini farklı formlarda da olsa dijitalleştirmeyi ve depolamayı mümkün kılıyor. Lakin bu teknolojilere bundan birkaç yüz yıl ve hatta birkaç on yıl önce sahip olmadığımız için orijinal birçok eser çalındığında, kaybolduğunda ya da tahrip edildiğinde elimizde onlara dair pek iz kalmadı. Ancak "Hiçbir şey tamamen yok olmaz" kalıbının gerçekliğini kanıtlamak isteyen Adobe, kendini dijitale adamış sanatçılarla iş birliği yaparak bazı ünlü tabloları yalnızca Photoshop ve stok görseller kullanarak yeniden yarattı.

Photoshop'un yalnızca "fotoşop" amaçlı kullanılmadığını ve dijital sanatın önümüzde yıllarda dünyamızı nasıl şekillendireceğini gösteren bu proje bir ilk olması açısından oldukça önemli.

Rembrandt'ın Galilee Denizi'nde Fırtına (The Storm on the Sea of Galilee) adlı tablosu, 1990 yılında polis kılığına giren soyguncular tarafından Isabella Stewart Gardner Müzesi'nden çalındı. Diğer tablolarla birlikte yaklaşık 500 milyon dolarlık bu soygun sonrası bu özel resim bir daha ortaya çıkmadı. Dijital sanatçı Ankur Patar, Adobe'un stok arşivinden 247 görsel kullanarak 20 gün süren bu çabayla Galilee Denizi'nde Fırtına'yı aslına oldukça yakın bir şekilde yeniden yaratmayı başardı.

Fotoğraflar üzerinde ince düzenlemeler yapan retoucher Karla Cordova da Adobe'un bu yaratıcı projesine dahil olan isimlerden biriydi. Cordova, Frida Kahlo'nun 1995'te kaybolan tablosu Yaralı Masa'yı (The Wounded Table) 1940 ve 1944 yılları arasında çekilen üç farklı fotoğraftan yararlanarak dijital olarak yeniden oluşturdu.

Jean‐Charles Debroize ise günümüzde Bode Müzesi olarak bilinen Kaiser Friedrich Müzesi'nde bulunan ve 1945 yılında tamamen yok olan Caravaggio'nun Aziz Matthew ve Melek (Saint Matthew and the Angel) adını taşıyan tablosunu yeniden bizlerle buluşturdu.

Karl Friedrich Schinkel'e ait olan ve 1931 yılında çıkan bir yangında yok olan Cathedral Towering over a Town tablosunun yeni dijital versiyonuna ise Mike Campau imza attı.

DÜNYAYA SIRTINI DÖNEN FOTOĞRAFÇI

BENZER İÇERİKLER