#sanat

KEMANCI REUNION: “ZEKİ ATEŞ ANISINA”

AYLİN ASLIM | 1 Nisan 2015 #sanat

“Hadi gel buluşalım eski köprünün altında…” Bu sözler bir kuşağın çocuklarına bir tek şeyi hatırlatır: Yanan eski Galata Köprüsü’nde kül olan o eski küçük barı, sahibi “Kemancı Zeki”yi, ve sonra Taksim Sıraselviler’de küllerinden doğan efsane rock bar Kemancı’yı.

Benim yaşım eski köprünün altındaki Kemancı’ya yetmedi, ama Sıraselviler’de 1993’te açılan ve 2000’lerin başına kadar süren efsaneye tanık oldum. Birkaç kez çalan grupları izlemeye gitmiş, çalan müziğe, duvarlardaki çizimlere, dekorasyona, her şeyden öte rock dinleyicisi onca insanın bir arada olmasının yarattığı müthiş enerjiye çarpılmıştım. Ait olduğum yeri bulmuş gibiydim; artık sürekli gitmek isteyeceğim rüya gibi bir yer vardı; saçım-başım ve takılarımla garipsenmeyeceğim bir yer. Üniversite öğrenciliğimin başındaydım. “Müzik kulübü”nden ayrılıp okulun “Rock kulübü”nü kurmuştuk. Amatör gruplarla şarkı söylüyordum, lisede yaptığım gibi. Bir gün provalardan birindeyken biri “Kemancı’da sahneye çıkacak olan bir kız grubu solist arıyormuş” dedi bana. Sonrası, “Zeytin” adlı grupla Alt Kemancı’da ilk sahneye çıkışım ve (şimdi hepimizin kıymetini daha iyi anladığı) Kemancı yılları.

Benden çok daha önce Kemancı’da sahne almaya başlamış, Şebnem Ferah ve Özlem Tekin’in de üyesi olduğu “Volvox”, Teoman, Pentagram, Duman, Kargo, Athena, mor ve ötesi, Kurban, Aslı, Acil Servis, Whisky ve şimdi adını bildiğiniz/bilmediğiniz sayısız müzisyenin sahneye çıktığı yerdi Kemancı. Hem çalıp söylemeye, hem arkadaşlarımızla buluşup güzel müzik dinlemeye gittiğimiz mabedimizdi bizim. Kravatsız çıkılmayan yıllarından sonra Beyoğlu’nun tekrar uyanışına şahit oluyorduk. 90’ların başında, farklı olana toleransın sıfıra yakın olduğu o yokluk yıllarında sokaklarda hem laf hem dayak yiyen uzun saçlı çocukların, “Köprüaltı Çocukları”nın gösterişli sığınağıydı Kemancı.

Peki kimdi ülkenin en gri, en donuk ve kurak zamanlarında biz “asi ve kılıksız”lara kucak açan hayalperest? Bizden büyüklerin Kemancı Zeki’si, benim kuşağımın Zeki Abi’si Zeki Ateş.  Eski köprüdeki küçük dükkanına gelen bu uzun saçlı çocukları sevmiş, “abi şu kaseti çalalım mı bak çok güzel” diye diye heavy metal ve rock çalan ilk ve tek mekan olarak tarihe geçeceğinden habersiz ve hesapsızca, o çocuklarla o barda mutlu olmuştu Zeki Abi, o da gençti henüz.

Köprü yansa da hayalinden vazgeçmemiş, daha da büyük düşler görmüş ve başarmıştı. Çalan her grubu her gece dinlerdi. Olan bitene her daim hakimdi. Yeni gruplara gündüz vakti randevu verir, “İki parça hazırlayın, gelin çalın” diye yol gösterir, oturup dinler ve karar verirdi. Testi geçebilenlerden bazıları yukarıda saydığım isimler oldular sonra işte.

Zeki Abi’yi 13 Nisan 2013’te kaybettik. Dördüncü albümümün lansman konseri vardı o gün. Uyanıp hazırlanmaya başladığımda aldım haberi. İlk çıktığım sahneyi var eden Zeki Abi’miz… Hasta olduğunu duymuştum, ama bunun olabileceğini düşünemeyeceğim kadar gençti o. Sahneye çıkmak çok zor oldu o akşam. Nasıl tamamladım konseri bilmiyorum.

İki yıl sonra bu 13 Nisan’da biz Kemancı’nın köprüaltı çocukları, Zeki Abimiz’i anmak, artık olmayan ve çok özlediğimiz Kemancı ruhunu onurlandırmak için bir araya geliyoruz. Beyoğlu’nun bir başka köklü müdavim kulübü ROXY tüm cömertliğiyle o gece kapılarını “Kemancı” olarak açacak. Kabinde Dj Serdar, kapıda Ayı Orhan, dışarıda midyeci Ahmet dururken Punk Levent (o artık Nikki Wild) tabii ki barı yakacak! Sahnede de Kemancı’nın çocukları, şimdinin büyükleri: Şebnem Ferah, Teoman, mor ve ötesi, Ogün  Sanlısoy, Whisky, Aslı Gökyokuş, Pentagram, Gür Akad, Koray Candemir, Volkan Başaran, Serdar Öztop, Demir Demirkan. Kemancı’nın efsane grupları Josephine, Cherokee, Cornflakes, Cins, Mary Jane, Zeytin…

Herkes birbirini göreceği için heyecanlı. Sanki Kemancı sahnesine çıkacakmışız gibi hevesli, o geceye özel çalacağımız birkaç şarkıyı seçmeye çalışıyoruz. “Ekibi tekrar topluyoruz”. Zeki Abi için. Artık var olmayan, duruma baktığımızda daha uzun yıllar, belki de artık hiçbir zaman bir benzerine kavuşamayacağımızı bildiğimiz Kemancı için.

 

Gecenin biletleri Biletix sitesinde satışa çıktı. 13 Nisan 2015 Pazartesi tarihinde KEMANCI bir geceliğine açılacak. Eğer hayatınızın bir döneminde Kemancı çocuğu olduysanız, bence o gece orada olmalısınız…

etiketler

YAZAR HAKKINDA

AYLİN ASLIM

Şarkıcı ve şarkı yazarı Aylin Aslım, 2000 yılında yayınladığı ilk solo albümü Gelgit'ten bu yana Gülyabani, Canını Seven Kaçsın ve Zümrüdüanka adında dört solo albüm yayınlamış, birçok tribute albümünde usta sanatçıların eserlerini yorumlamıştır. Kadın hakları alanında aktif çalışmalarda bulunmuş, 2005'te Güldünya adlı şarkısı Aile İçi Şiddete Son kampanyaları dahilinde Güldünya Şarkıları adlı albüm ve konser projelerine yön vermiştir. 1996'dan bu yana aktif sahne hayatına devam etmektedir. Adana İşi, Şarkı Söyleyen Kadınlar gibi sinema filmlerinde ve Son isimli televizyon dizisinde oyunculuk yapmıştır. 2015 yılında Adım Adım Uyku adında Türkiye'den ve dünyadan çocuk şarkıları ve ninnilerden oluşan bir albüm yayınlamıştır. Halen İstanbul'da yaşamaktadır.

BENZER İÇERİKLER