#sanat

KULAĞA KÜPE 7 FOTOĞRAFÇILIK TÜYOSU

AFGAN KARAHAN | 8 Ekim 2015 #sanat

Fotoğrafçılığa ilgi duymaya başlayanların aklında genelde “Hangi makineyi almalıyım” ya da “hangi lens daha iyi” gibi sorular vardır. Tecrübeli bütün fotoğrafçıların üzerinde hem fikir olduğu şey ise fotoğrafın ekipmandan ibaret olmadığıdır. İyi fotoğrafı iyi makine ya da lens değil, iyi fotoğrafçı çeker. Peki iyi bir fotoğrafçı olmak için neler yapmak gerek? Eğer bu işlere bulaşmak istiyorsanız işte size birkaç öneri.

1 - ÖNCE EĞİTİM, SONRA EKİPMAN
Yakın bir zaman önce yayınlanan bir bilimsel araştırmaya göre, paranızı bir şeyler satın almak yerine farklı deneyimler için harcamak daha çok mutluluk getiriyor. Emin olun aynı durum fotoğrafçılık için de geçerli. Evet, piyasada gerek yetenekleriyle gerekse görünümleriyle göz olan onlarca fotoğraf makinesi ve keskinlikleriyle hayran bırakan yüzlerce lens var ama sizin bunlara ihtiyacınız yok. Fotoğrafla ilgilenmeye yeni yeni başlıyorsanız ilk yapmanız gereken çeşitli atölyelere katılıp temel bilgiler edinmeniz ve fırsat buldukça fotoğraf turlarına katılmanız. Daha iyi bir makine sizi daha iyi bir fotoğrafçı yapmayacaktır. Instagram, Flickr ve 500px bunu kanıtlayan milyonlarca örnekle dolu.

2 - YALNIZCA KENDİNİZ İÇİN FOTOĞRAF ÇEKİN
Eğer ki fotoğraf çekerken ya da çektiğiniz fotoğrafı düzenlerken aklınıza ilk gelen şey “Like”sa yanlış yoldasınız demektir. Fotoğrafçılığı kendiniz için yapın. İlginizi çeken yerlerde, sevdiğiniz şeylerin fotoğraflarını çekin. Zaten siz ortaya iyi işler koydukça insanlar değerini bilecek, beğenilerini bir şekilde gösterecektir.

3 - KENDİNİZE SINIRLAR KOYUN
Elbette iyi anlamda. Örneğin ilk birkaç hafta yalnızca akıllı telefonunuzla fotoğraflar çekin ve kaydettiğiniz gelişmeyi takip etmeye çalışın. Ya da elinizdeki makineye uygun birkaç lens varsa bunlardan yalnızca biriyle çalışın. Bu lensin sabit olması yani zoom yeteneğinin olmaması sizi daha fazla zorlayacağı için daha çok düşünmenizi sağlayacaktır. Bunların yanı sıra bir süre boyunca yalnızca siyah beyaz ya da hareketli nesneler çekmeye de odaklanabilirsiniz. Kendinizi sınırlamakta sınırlamayın, alternatiflere açık olun.

4 - TARZINIZI BELİRLEYİN
Ara Güler, Sabit Kalfagil, Bülent Kılıç ya da Süha Derbent gibi fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz ancak hepsini bir arada yapmanız neredeyse imkansız. İlgi duyduğunuz her alanda fotoğraflar çekin tabii ama belli bir tarzı, örneğin sokak fotoğrafçılığını ya da doğa fotoğrafçılığını daha çok sevdiyseniz ona ağırlık verin, kendinizi o alanda geliştirmeye gayret edin. Bu sayede hem dikkatiniz dağılmamış olur hem de çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

5 - AĞIRDAN ALIN
Fotoğraf makinenizin saniyede 14 kare çekebilmesi ya da hafıza kartınızın 1000’in üzerinde fotoğraf depolayabilmesi acımasızca deklanşöre basabileceğiniz anlamına gelmez. Çekmek istediğiniz obje üzerine düşünerek, hava durumunu dikkate alarak, en uygun tarihi ve hatta saati plalayarak, ayarlarınızı doğru yaparak ve düzgün bir kadraj oturtarak tek bir kerede de istediğiniz kareyi yakalayabilirsiniz. Kendinizi eğitmek için bolca fotoğraf çekin ama aşırıya kaçmayın. Seri çekim her zaman dostunuz değildir.

6 - BAĞLANTIDA KALIN
İkinci maddeyle çelişiyor gibi görünse de fotoğrafla ilgili çeşitli sitelere, Facebook sayfalarına ve forumlara üye olarak paylaşımlarda bulunun ve insanların paylaştıkları fotoğrafları inceleyin. Hem çektiklerinize yapılan yorumlar hem de başkalarının fotoğraflarındaki nesne, kadraj ve ışık kullanımı gibi etkenleri görmek gelişmenizi hızlandıracaktır. Buralarda bolca zaman geçirmeye çalışın.

7 - BOL BOL PRATİK YAPIN
Sonuncusu ve en önemlisi: her fırsat bulduğunuzda fotoğraf çekin. Nerede olduğunuz, neyle fotoğraf çektiğiniz hiç önemli değil. Doğru anı yakaladığınızı düşündüğünüz her yerde basın deklanşöre. Çevrenizdekileri, çekincelerinizi ve korkularınızı bir kenara bırakıp bol bol fotoğraf çekin. Sabah akşam yukarıda saydıklarımızı yapsanız da fotoğraf çekmediğiniz sürece hiçbir işe yaramayacaktır. Bu yüzden hiç oyalanmayın ve bir şeyler çekmeye başlayın!

Ünlü fotoğrafçı John Free’nin sözleri da aklınızın bir köşesinde dursun.

YAZAR HAKKINDA

AFGAN KARAHAN

Fotoğraf, sinema ve seyahat tutkunu freelance yazar, editör.

BENZER İÇERİKLER