#sanat

METROPOLITAN MÜZESİ, 375 BİN ESERİ SERBEST KULLANIMA AÇTI

| 8 Şubat 2017 #sanat

Vincent van Gogh

Met olarak anılan ve dünyanın en saygın müzelerinden biri olan Metropolitan Sanat Müzesi, arşivindeki 375 bin eseri Creative Commons iş birliğiyle dijitalleştirerek, herkesin kullanımına açtı. Tamamı ücretsiz olarak indirilebilen eserleri, hiçbir izne ihtiyaç duymadan paylaşmak, değiştirmek ve hatta ticari amaçla kullanmak da mümkün.

Johannes Vermeer

Daha önce de müze ve kütüphaneler arşivlerini dijitalleştirerek halka açtı ancak bu girişimler yetersiz arama ve filtreleme özelliklerden ötürü pek rağbet görmedi. Met ise dersine çalışmış görünüyor çünkü sistem müze koleksiyonundaki farklı konu ve tarzlara yönelik aramalar yapabilmeye izin veriyor. Henüz beta aşamasında olmasına rağmen bu özellik oldukça iyi çalışıyor. Arama yapmak yerine sayıları şu an üçle sınırlı olan başyapıt eserler, empresyonizm ve post-empresyonizm ile kedilere özel hazırlanan galerilere de göz atılabiliyor. 375 bin eserin yer aldığı arşivde Van Gogh'tan Rembrandt'a, Degas'dan Pissarro'ya, Monet'den Cezanne'a kadar tarihte yer etmiş birçok usta ismin çalışmaları bulunuyor.

Paul Cézanne

Hazırlanan sistemde ziyaretçiler Pinterest benzeri bir sistemle kendi galerini oluşturup paylaşabiliyor. Wikimedia, Artstor, Digital Public Library of America ve Open Access Initiative de projeye destek veriyor.

Edgar Degas

Binlerce eseri dünyanın öbür ucuna gitmeden görmek için daha iyi bir fırsat bulmak zor.

BENZER İÇERİKLER