#sanat

MİNİMALİST POSTER DÜNYASI

BARIŞ ÇAKMAKCI | 26 Ağustos 2015 #sanat

Kreatif çalışmalara ilgi duyuyor ve bulunduğunuz mekanlarda yer vermek istiyorsanız yalın ve şık posterlerle güzel başlangıç yapmaya ne dersiniz? Hem son derece yaratıcı hem ilgi alanlarınıza uygun hem de hesaplı çalışmalara bir göz gezdirelim.

BARIŞ ÇAKMAKÇI

Evinizin duvarlarını dekore etmeniz için gençler harika şeyler yapıyorlar son dönemde. Birçoğu illüstratör ve sanatçılardan oluşan bu arkadaşların pek çok online mecrada, kendi sosyal medya hesaplarında ve dijital veritabanlarında çalışmalarını bulmak mümkün. Birçoğu eserlerini limitli sayıda edisyonlar olarak satıyor da.

archdaily2

archdaily2

archdaily2

015_bjork

MÜZİK

Aynı zamanda hem mimar hem illustratör olan Federico Babina’nın bu posterleri mimarlıkla müziği bir araya getiriyor. Cazdan rock’a, klasikten pop müziğe kadar pek çok farklı tarzdaki sanatçıyı adeta bir binaymış gibi çiziyor. Kimler yok ki listede… AmyWinehouse’tan Jimi Hendrix’e, Manu Chao’dan Elvis’e kadar yok yok! Babina’nın aynı tarzda yaptığı Penceredeki Mimarlar, Ünlü Evlerdeki Ünlü Aktörler, Arki-portreler gibi çalışmaları bulunuyor.

Seyahat 1

Seyahat 2

SEYAHAT

Dünyayı dolaşmayı, başka kültürleri tanımayı sevenlerden misiniz? Gittiğiniz müzelerin biletlerini, metro kartlarını hatta haritalarını saklar mısınız? Peki hiç o haritaları çerçeveleyip duvara asmayı düşündünüz mü? Düşünmemeniz doğal, çünkü çok da sofistike durmuyorlar. Ama İsveçli birkaç tasarımcı arkadaşın oluşturduğu Mapiful bu ihtiyacı karşılıyor ve gezdiğiniz şehirleri size stil sahibi bir şekilde yolluyor. Üstelik sadece sizin istediğiniz biçimde…

Seyahat 3

Seyahat 4

Hilda Grahnat

Harita size yetmediyse, yanında en sevdiğiniz şehrin sembolü olan anıtları da verebiliriz. Berlin’den Tokyo’ya, Stokholm’den Brooklyn’e kadar pek çok ikonik anıt Studo Esinam’ın bu posterlerinde vücut buluyor. Posterleri karıştırın, yakıştırın!

Mitoloji

MİTOLOJİ

Mitolojiye ilgi duyursanız, bilhassa antik Yunan tanrılarına Fransız White Mountain ekibinin esrarengiz tasarımları tam size göre. Gizemli, hikayeli ve çok asil. Tam da aradığınız bu olabilir.

Fotograf 1

Fotograf 2

FOTOĞRAF

Herkesin elinde telefonuyla her anı ölümsüzleştirmeye ilgi duyduğu bu dönemde analog makinelere olan özlem de artıyor. Los Angeleslı illüstratör Audrey Lafarga’nın özel tekniklerle renklendirdiği analog fotoğraf makineleri kayda değer. Lomo’nun zarafeti hangi akıllı telefonda var?

Sinema 1

SİNEMA

Filmleri kim sevmez. Ama şu da bir gerçek ki, henüz izlenmemiş filmlerin sonunu söyleyenleri kimse sevmez. Ama Polonyalı sanat yönetmeni Dawid Fratczak bu konuda bir ilke imza atıyor ve tasarladığı bu eğlenceli posterleri maalesef filmlerin sonunu söylüyor. Üstelik hepsi ayrı ayrı sevgi ve saygıyı hak ediyor.

Sinema 2

Sinema 3

Sinema 4

Sinema 5

Sinemaseverlerin bayılacağı bir diğer minimalist poster konsepti ise çok basit çizimlerle her biri neredeyse iki saat süren bir filmin duygusunu yansıtan bu renkli çalışmalarda çıkıyor karşımıza. Efsane filmlerin sembolize edildiği projenin arkasında Fransız sanat yönetmeni Albert Exergian var.

YAZAR HAKKINDA

BARIŞ ÇAKMAKCI

BENZER İÇERİKLER