#sanat

MUTFAK VE İTİRAFLAR

YEKTA KOPAN | 24 Aralık 2015 #sanat

Yemek yerken başka bir yemeğin tarifini konuşup ağzı sulananlar kaçırmasın!

O eski sirk kavramını unutalı çok oldu.

Günümüzde sirk denince aklımıza sadece trapezcilerden, canları acıtılarak ehlileştirilmiş vahşi hayvanlardan, jonglörlerden, palyaçolardan oluşan renkli bir çadır gelmiyor.

Artık sirkler tiyatroyla akrobatik performansın, görsel illüzyonla büyük boyutlu prodüksiyonların buluştuğu özelliklere sahip. Dünyanın en iyi sirk topluluklarından biri olarak kabul edilen Kanadalı Les 7 Doigts de la Main, işte böyle tanımlanabilecek gösterilere imza atıyor. Topluluğun adı Türkçede Yedi Parmak anlamına geliyor. Birçok ülkede kapalı gişe sahnelenen, akrobasi ve dansı mutfağa taşıdığı gösterileriyle Türkiye’ye geldiler. “Mutfak ve İtiraflar” adlı bu gösterileri 23-27 Aralık tarihleri arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde izleyicilerle buluşuyor.

 

Gösterinin basın toplantısında konuşan İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz’ın sözleri önemli. Şöyle dedi Yılmaz: “‘Mutfak ve İtiraflar’ adından da anlaşılacağı üzere bir mutfak masasının etrafında paylaşılan anılar, yemek tarifleri ve bu güzel öyküleri birbirine bağlayan dans ve akrobasiden oluşan çok disiplinli bir gösteri. Mutfağın hâlâ önemli bir kültürel unsur olduğu Türkiye’de ‘Mutfak ve İtiraflar’ın daha da çok sevileceğine inanıyorum.”

Gerçekten de hala o yemek masasının çevresinde olmayı seven bir toplumuz. Bayramlarda ailenin büyüğüne gidildiğinde yenilen yemekler, alınıp verilen tarifler, saatler süren masa başı muhabbetleri... Söyleseniz, bir yemeği yerken başka bir yemeğin tarifini konuşup ağzı sulanan kaç toplum vardır ki?

 

İşin bir de ‘itiraflar’ bölümü var tabii. En derin itirafların mutfak masalarında yapıldığını ya da kahve falına yüzleşmelerin sıkıştırıldığını unutmayalım.

İşte tam da  bu nedenle “‘Mutfak ve İtiraflar’ Türkiye izleyicisiyle ayrı bir ilişki kuracak bence. Düşünsenize... Sahnede 9 akrobat/dansçı var. Dokunma, tat alma ve koku gibi duyular devreye girmiş durumda. Dokuz dansçı, her şeyi ile kullanıma hazır büyük bir mutfak dekorunda yürekleri hoplatan akrobasi hareketleri ve kendi besteledikleri müziklerle çocukluk anıları, ikili ilişkiler ve aile hikâyelerini sahneden izleyicilere aktarıyorlar.

Bu tip gösterilerde, izleyicinin hikayeyi zihninde yazabilme yeteneğinin önemine inanırım. Mutfak ve yemek kültürü, hayatımızın bu kadar merkezindeyken benzersiz hikayeler oluşturacağımıza eminim. Basın toplantısının sonunda  Les 7 Doigts de la Main topluluğunun dansçılarından Anna Kichtchenko ve Matias Plaul, gösterinin bir bölümünü sergilerken işte tam da bunları düşündüm.

 

Bir de bilgi vereyim. Hem Cirque du Soleil gösterilerini ezbere bilen izleyicileri yakından ilgilendirecek, hem de yeni nesil sirk alanında Kanada imzasını daha yakından anlamımızı sağlayacak bir bilgi. ‘Mutfak ve İtiraflar’ gösterisinin koreografisi topluluğun sanat yönetmenleri ve aynı zamanda kurucuları olan Shana Carroll ve Sébastian Soldevila’ya ait. Shana Carroll, Cirque du Soleil’in Quebec 400. yıl gösterisinde 40 trapezci için yaptığı koreografiyle dikkat çekmiş bir isim. Ayrıca, 1994-2001 yılları arasında Cirque du Soleil’in Saltimbanco adlı gösterisinde solo trapez gösterisiyle yer almış.

Merak edenler için grubun adının neden Yedi Parmak anlamına geldiğini de açıklayayım. Basit. Çünkü grubun yedi kurucusu var ve isimleri de buradan geliyor: Isabelle Chassé, Shana Carroll, Patrick Léonard, Faon Shane, Gypsy Snider, Sébastien Soldevila ve Samuel Tétreault.

Benim gibi eski nesil sirk anlayışına çoktan veda edip hikayesiyle sürükleyen ve elbette nefesleri kesen bir gösterinin parçası olmak istiyorsanız, kendinize bir yeni yıl hediyesi verin. Hediyenin adı belli; ‘Mutfak ve İtiraflar’ . Gösteri Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde sizi bekliyor.

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.