#sanat

MÜZELER HAFTASI GELİRKEN

| 14 Mayıs 2015 #sanat

Tarih dendiği zaman elbet Roma, Barselona, Prag da akla gelebilir ama yüzyıllar öncesinden bu yana gelen sosyopolitik geçmişiyle İstanbul’un üzerine pek fazla şehir tanımayız. Yaşadığımız şehirde fark edilmeyen o kadar büyük bir miras var ki, insanın bu şehirde turist olası geliyor…

Hazır 18 Mayıs Müzeler Günü’yken, sana faydası olacak bir rota çizdik. Elbet müze ve sarayları olabildiğince gezmişsindir ama belli mi olur gezmediklerin de çıkabilir. Üstelik Müze Haftası dolayısıyla bazı yerlerin girişleri ücretsizken belki zaman bu zamandır.

Daha önce sana Yerebatan Sarnıcı, Aya İrini Kilisesi, Sultan Ahmet Camii ve Gülhane Parkı rotası hazırlamıştık. Onları http://blog.kia.com.tr/genel/istanbulda-yasayip-turist-gibi-gez/ burada bulabilirsin. Şimdi sıra Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi’nde!

Topkapı Sarayı 

Özellikle Muhteşem Yüzyıl’dan sonra buraya rağbet arttı. Ama işte insan bazen aynı şehirde yaşarken birçok yeri gezmeyi sonraya bırakıyor. Sen bırakma! Harem Dairesi hariç her odayı tek biletle gezebilirsin. Harem Dairesi’nin giriş ücreti ekstra. Diziden sonra da buraya duyulan ilgi de ekstra olabilir.

topkapi-sarayi-011

Ayasofya Müzesi

Dünyanın 8. harikası olarak bilinen Ayasofya Müzesi, M.S 360 yılından beri birçok kez yenilense de hâlâ ilk günkü ihtişamıyla duruyor. Sokrates’in söylemine göre Artemis Tapınağı’nın kalıntıları üzerine inşa edilmiş. İki dini tek bir çatı altında toplayan müze, tam bir kültürler buluşması. Eğer daha önce görmene fırsat olmadıysa, daha fazla erteleme.

ayasofya

Dolmabahçe Sarayı

Özellikle fikirleri ve tarzıyla Osmanlı’nın Avrupalı padişahı Abdülmecid tarafından yaptırılan Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı’nın kubbeli yapısının aksine, Avrupa mimarisine yakın, oymalı-kakmalı tarzıyla bir dönemden başka bir döneme geçişi çok iyi anlatıyor. Dönemin ünlü mimarı Garabet Amire Balyan’ın imzasını taşıyor. Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret etmek istersen 16.30’a kadar ziyaret edebilirsin.

mooze-dolmabachesaray-istanbul

Galata Kulesi

İstanbul Kanatlarımın Altında! Gerçekten de öyle. Galata’dan geçerken aşağıdan yukarıya bakıp, “Vay be Hazerfan Ahmet Çelebi nasıl uçmuş buradan?” diye düşünmeyen var mıdır? Bu bir efsane de olabilir ama Galata Kulesi için dikkatini çekebileceğini düşündüğümüz bir efsane daha var. Derler ki, Galata Kulesi’ne daha önce çıkmamış sevgililer, ilk kez birlikte çıkarlarsa evlenirlemiş. Çiftin ikisinin de daha önce çıkmamış olması önemli nokta. Eğer evlenme teklifi bekliyorsan ya da etmeyi düşünüyorsan bu efsaneden olaya girebilirsin. Zirveye çıktığında göreceğin manzara zaten anlatılmaz, yaşanır.

galata kulesi