#sanat

MÜZİK DİNLEMENİN EN TÖRENSEL HALİ: PLAKLAR ARAMIZDA!

YEKTA KOPAN | 15 Ekim 2015 #sanat

Rainbow45 Records ortaklarından Afşin Akın ile plak tutkusunu konuştuk

İşte yorgun argın eve geldiniz. Yemekten sonra koltuğunuza oturdunuz. Televizyon kanallarında birbirini tekrar eden dizilerin, gürültülü eğlence programlarının sizi dinlendirmeyeceğini biliyorsunuz. Babadan kalma pikabınıza takılıyor gözünüz. Müzik dinlemek için emek vermenin tam zamanı. Sevdiğiniz bir albümü pikabınıza yerleştirecek, plağın içinden çıkan kitapçığı okuyacak ve kendinizi notaların yolculuğuna bırakacaksınız.

Plak tüm dünyada yeniden revaçta. Nasıl olmasın? Müzik dinlemenin en özel halini, törensel bir karşılığını bulmak olası plaklarda. Dünyanın her köşesinde sadece plak satan müzik dükkanları, kulüpler, dernekler baş göstermeye başladı son yıllarda. Farklı markalar her bütçeye göre pikaplar üretiyor. Sadece dijital ortama sıkışacağı düşünülen müzik piyasasında plaklar basılıyor ve satılıyor.

Ben de bir plakseverim. Sadece yeni baskılara değil ilgim. Sahaflarda dolaşmadan olmaz bu iş. Eh, kendime göre fena olmayan bir koleksiyonum da var.

Türkiye’de son dönemde bu konuya özel ilgi gösteren bir firma var: Rainbow45 Records. Üstelik bu firmanın ortaklarından biri eski bir dost. Ankara yıllarından bu yana müzikle ilgili her konuda akıl danıştığım bir isim: Afşin Akın.

Afşin’le oturduk, hem dünyadaki plak tutkusunu hem de Rainbow45 Records’u enine boyuna konuştuk. Tavsiyem bu söyleşiyi bir plak dinlerken okumanızdır.

Plak basmak... Müzik sektörünün birçok alanı sancılar içinde kıvranırken zorlu bir işe kalkıştınız. Nereden çıktı bu fikir?

Kuzenim Salih Karagöz’ün dört yıl önce kurduğu Rainbow45 Records, önce Kadıköy’de bir mağaza olarak faaliyet göstermeye başladı ve kısa zaman içinde gözde bir mekan oldu. Salih’in yapımcılığa da göz kırptığı, hatta 2-3 albüm çıkardığı dönemde daha sık görüşmeye başladık . O dönemde ben de menajerlik işini bırakıp dinlenmeye başlamıştım. Bu konuda piyasada (ki hala ülkemizdeki ortam için sektör demek yanlış olur) talebi fark ettik, bu beklentiye bir yanıt vermek gerekiyordu. Türkiye’de yapılmış birçok albümün tarihin tozlu sayfalarına gömüldüğünü, bunları gün yüzüne çıkartmak gerektiğini düşündük. Salih’in tecrübesi ve vizyonuyla, benim plak şirketi kökenli olmamın artılarını ve çevremi profesyonel bir iş modeline dönüştürmeye karar verdik. Sonra da büyük bir ofis tutup çalışmalara başladık.

İyi ki de başlamışsınız. Kısa sürede hem dünden hem bugünden bir liste koydunuz önümüze. Neler çıktı, neler çıkacak?

Rainbow45 Records olarak şu ana kadar 8 albüm yayınlamış bulunuyoruz;
NEMRUD  - Ritual
NEMRUD – Journey Of The Shaman
THE RINGO JETS – The Ringo Jets
BABA ZULA – 34 Oto Sanayi
BÜLENT ORTAÇGİL – Benimle Oynar Mısın ?
YAVUZ ÇETİN – İlk
PİNHANİ – İnandığın Masallar
ÇEŞİTLİ SANATÇILAR – Istanbul Calling Vol. 3 by Oğuz Kaplangı
 
Bir ay sonra iki albüm daha piyasaya süreceğiz;
BÜLENT ORTAÇGİL – Oyuna Devam…
REBEL MOVES – All The Best

İlgi nasıl Afşin? Koleksiyoncular ya da bizim kuşak zaten meraklıdır ama özellikle gençlerin ilgisini merak ediyorum...

Yayınladığımız albümler hayli büyük ilgi gördü Yekta. Hem koleksiyoncular hem de plağa ilgi duyan genç neslin ciddi bir ilgisi oldu. Bu albümlerin bazıları ‘Arşiv Serisi’ diyebileceğimiz kategoride ve bu bir çok albüme anormal rakamlar ödeyemeyen koleksiyoncuları çok sevindirdi. Plaklarımızın en üst seviyede üretilmesi de önemliydi tabii. Güncel akımlara kapılan gençlerin büyük bir çoğunluğu müzik dinlemeyi dijital teknolojiyle gerçekleştiriyorlar ne yazık ki. Ne yazık ki diyorum, çünkü müzik dinlemeyi bir hobi olarak değil de çabuk tüketerek yaşıyorlar. Son dönemlerde bu konudaki ilgiyi bizzat yaşıyoruz. Pikap satışlarında ciddi bir artış var. Plak dinleyen ebeveynlerinden bu ritüeli fark eden ve plağa merak saran, dolayısıyla bu geleneği devam ettirmeye çalışan çok sayıda genç var. Bu da bizi bu işin ruhuna bağlı insanlar olarak çok sevindiriyor ve güç veriyor açıkçası.

Bu bir moda mı? Gelip geçer mi, kalıcı mı sence?

Bunun bir moda olmadığını yaşayarak görüyoruz. Hatırı sayılır gözlemler yapıyoruz. Çok sayıda kişiyle bu konuda fikir alışverişinde bulunuyoruz. Mağaza plakseverlerin buluşma noktası. Orada edindiğimiz bilgiler işimiz için son derece önemli ve değerli. Sıkça Avrupa seyahatlerimiz oluyor, fuarlara katılıyoruz, hem bağlantılarımız geliştirmek hem de kendi ürünlerimizi Avrupa’ya yaymak ve pazarlamak için çaba gösteriyoruz. Yeni albümlerin ve katalog albümlerin satışlarındaki artışları birebir gözlemliyoruz. Plak dinlemek belki de dünyanın en güzel terapilerinden birisi. Plağı alırsınız, pikaba koyarsınız, dikkatinizi ona verir ve ilgi gösterirsiniz, kapağına dokunursunuz, içinde yazanları okursunuz, öteki yüzünü dinlemek için çevirirsiniz. Yani ilgi göstermek, zaman ve emek vermek zorundasınız. Bu da müziği plakta dinlemeyi özel kılan bir durum. Hatta bir ritüel. Yaşadığımız hızlı hayat sonrasında her akşam plakla ilgilenmek son derece önemli bir olgu ve ciddi bir terapi. Bütün dünyada plak satışlarında ciddi bir artış var, müziği dokunarak dinlemenin ne büyük bir zevk olduğunu fark eden insanlar plağa yöneliyorlar.

Kişisel bir soru sorayım. Ticari kaygın yok diyelim ve istediğini basma özgürlüğün de var. Hangi beş plağı mutlaka basmak isterdin?

Ticari kaygı bence her zaman var ve olmalı da.

Afşin, seni yıllardır tanımasam bu söylediğine inanırdım. Ama haklısın, süreklilik için ticari bir kaygın da olmalı.

Şaka bir yana müzik külliyatımızda o kadar çok albüm var ki, bunların arasında seçim yapmakta çok zorlanırım. Ya da şöyle söyleyeyim; önümüzdeki günlerde yayınlayacağımız sürpriz albümler var zaten onlar da ilk beşimde diyebilirim.

Bu söyleşiyi okuyup şu plağı hemen almalıyım diyen biri size hangi yollarla ulaşabilir?

Rainbow45 Records e- mağaza :
www.rainbow45records.com
Facebook Page :
https://www.facebook.com/Rainbow45RecordsOfficial
Instagram :
https://instagram.com/rainbow45records/
twitter :
https://twitter.com/rainbow45plak

 

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER