#sanat

YILIN EN İYİ SEYAHAT FOTOĞRAFÇISI ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

| 5 Ağustos 2017 #sanat

National Geographic tarafından her yıl verilen Yılın En İyi Seyahat Fotoğrafçısı yarışmasında kazananlar açıklandı. Dünyanın en prestijli ödülleri olarak gösterilen yarışmada insan, doğa ve şehir kategorilerinde dünyanın her tarafından fotoğrafçının eserleri değerlendirildi.

“Doğanın Gücü” adlı çalışmasıyla büyük ödülün sahibi olan Sergio Tapiro Velasco, 2017 Yılın En İyi Seyahat Fotoğrafçısı seçildi. Meksikalı fotoğrafçı, 2.500 dolarlık ödülün yanı sıra 10 günlük Galápagos Adaları seyahatinin sahibi oldu.

30’dan fazla ülkeden katılımcının eserlerinin yarıştığı Yılın En İyi Seyahat Fotoğrafçısı ödüllerine, 15 binden fazla fotoğraf katıldı. Ödül alan fotoğrafçılar arasında Türk fotoğrafçı F. Dilek Uyar da bulunuyor. Uyar, insanlar kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu.

“Doğanın Gücü” 

Büyük Ödül - Sergio Tapiro Velasco, Meksika
Meksika’nın Colima Yanardağı 13 Aralık 2015’te faaliyete geçtiğinde.

“Yaşamak”

Doğa Kategorisi İkincilik Ödülü - Hiromi Kano
Osaki’de kuğular, göl üzerinde süzülürken. Fotoğrafçı Kano, kuşların kanat çırparkenki güç ve zarafetini yakalayabilmek için enstantane hızını ve rüzgarın yönünü hesap ettiğini ifade ediyor.

“Rio Tarcoles’teki Timsahlar”

Doğa Kategorisi Üçüncülük Ödülü - Tarun Sinha
Kosta Rika’nın Tarcoles nehrindeki Amerikan timsahları. Bu çalışmasıyla doğa kategorisinde üçüncülük ödülünün sahibi olan Tarun Sinha, o günkü tur rehberinin “Nehirde 30-40 tane timsah görebilirsiniz.” Sözlerinin abartı olduğunu düşünmüş.

“Mermer Mağaralar” 

Doğa Kategorisi Onursal Ödül - Clane Gessel
Şili’nin Patagonya bölgesinde bulunan büyüleyici mermer mağaralarını ziyaret eden fotoğrafçı, doğa kategorisinde onursal ödülün sahibi oldu.

“Peri Ormanı” 

Doğa Kategorisi Onursal Ödül - Y. Takafuji
Japonya’nın Tamba bölgesinde bir orman. Orman içinde bulunan tapınağa giden merdivenler, üzerinde uçuşan ateş böceklerinin etkisiyle büyülü bir atmosfere kavuşmuş.

“Mt. Bromo” 

Doğa Kategorisi Onursal Ödül - Reynold Dewantara
Endonezya’nın Java Adasında bulunan aktif volkan Bromo Dağı. Fotoğrafçı Dewantara, 17 Ocak 2016’da saptanan sismik hareketlilik esnasında bu bölgede bulunuyormuş. Elinde kamerası olduğu halde, bir otelin terasında beklerken de bu ana denk gelmiş.

“İbadet” 

İnsan Kategorisi Birincilik Ödülü - F. Dilek Uyar
Türk fotoğrafçı F. Dilek Uyar, Konya’da bir dervişi gösteren çalışmasıyla insan kategorisinin birincisi oldu.

“İlginç An”

İnsan Kategorisi İkincilik Ödülü - Julius Y.
Yer, Amsterdam’daki Rijksmuseum Müzesi. Rembrandt’ın başyapıtlarından birinin önündeki izleyicilerin, aslında tablodaki karakterler tarafından izlendiğini farkeden fotoğrafçı, kalabalık o noktadan ayrılmadan önce yalnızca iki kare çekebilmiş. Birincisinde netliği yakalayamayan Julius Y., o günkü ikinci fotoğrafıyla insan kategorisi ikincilik ödülünün sahibi oldu.

“Dalganın Altında”

İnsan Kategorisi Üçüncülük Ödülü - Rodney Bursiel
Profesyonel sörfçü Donavon Frankenreiter ile Fiji’de seyahat eden fotoğrafçı Rodney Bursiel, klasik dalga sörfü karelerinden daha faklı bir şey yakalamak istemiş.

“Nesiller Arası Köprü”

İnsan Kategorisi Onursal Ödül - Jobit George
Fotoğraf, Yeni Delhi’de, geleneksel beyaz kıyafetleri içinde bir camide oturmakta olan baba ve oğlunu gösteriyor.

“Adamın Bakışı”

İnsan Kategorisi Onursal Ödül - Moin Ahmed
Fotoğrafçı Moid Ahmed, Bangladeş’te bir tren istasyonunda, kendisine doğru bakmakta olan birini fark ediyor. Yağmurlu bir sabah çekilen bu kare için Ahmed, “gerçek dışı bir an” benzetmesini kullanıyor.

“Besakih’te Kutsama”

İnsan Kategorisi Onursal Ödül - Michael Dean Morgan
Bali’nin Besakih Tapınağında dua eden Hindular. Besakih Tapınağı, bin yıldan daha uzun süredir yerel halk için “Tapınakların Anası” olarak biliniyor.

“Okuma Seviyeleri”

Şehir Kategorisi Birincilik Ödülü - Norbert Fritz
Almanya’nın Stuttgart şehrindeki bir kütüphanede, modern tasarımlı iç mekanının tamamı doğal ışıkla aydınlanabiliyor. Kitap dağarcığınızı genişletmek için eşsiz bir atmosfer.

“Duvar Şehir”

Şehir Kategorisi İkincilik Ödülü - Andy Yeung
Artık var olmayan; fakat bundan on yıllar öncesinde dünyanın en yoğun nüfusa sahip mahallesi olarak bilinen Kowloon Duvar Şehri’nden ilhamla çekilmiş bir kare.

“Henningsvær Futbol Sahası”

Şehir Kategorisi Üçüncülük Ödülü - Misha De-Stroyev
Drone’la 120 metre yükseklikten çekilen; Norveç’in Lofoten Adası’nda bulunan ve tamamı ısıtmalı olan Henningsvær futbol sahası.

“Renkli Apartman”

Şehir Kategorisi Onursal Ödül - Tetsuya Hashimoto
Fotoğrafçı Tetsuya Hashimoto’ya göre katlardan birinde yürürken görünen kırmızılı kadın olmasaydı, bu fotoğraf olmazdı.

“El Ayn”

Şehir Kategorisi Onursal Ödül - Andrzej Bochenski
Birleşik Arap Emirlikleri - El Ayn’da çölde yükselen modern binalar.

 

BENZER İÇERİKLER