#sanat

NEİL YOUNG KONSERİNE GİTMEDEN BİLMEMİZ GEREKENLER!

YEKTA KOPAN | 2 Temmuz 2014 #sanat

1. Hani o meşhur “68 ruhu” var ya, işte onun müzikteki karşılığıyla tanışmak isteyenler için, ilk albümünü 1968’de çıkarmış ve dünyanın dört bir yanında ne mesele varsa kendine dert edinmiş bir adamla aynı havayı solumak müthiş bir fırsat. Her daim muhalif, barış yanlısı ve çevreci olmak, insanı nasıl genç tutuyor, gidip kendi gözlerimizle görelim.

2. Neil Young, grubu Crazy Horse ile İstanbul’a gelirken öyle büyük isteklerde bulunmamış. Kulisine jakuzi isteyeninden, turne tırlarına kendi çamaşır makinalarını yükleyenlerine öyle tuhaf şeyler duyduk ki, bu sadelik hayran bırakıyor doğrusu. Ne de olsa, usta müzisyen tam bir rock emekçisi. Gitarlarını yüklenip kırk dört kişilik ekibiyle geliyor. Konser sahnesinde dev bas amfilerinin dizili olduğu bir duvar olacak. Bu duvar ne kadar güçlü bir ses fırtınası estireceklerinin sembolik karşılığı. İstanbul konserinizle ilgili olarak neler istiyorsunuz sorusuna kısa ve net bir cevap vermiş Neil Young: “Güzel bir konser olsun yeter!”

3. Neil Young tam anlamıyla ‘analog’ bir müzisyen. Bugünlerde onu en çok heyecanlandıran proje “Pono”. Müziğin tümüyle dijitalleştiği dünyada, şarkıları o sıkıştırılmış sesler diyarından çıkarıp özgürleştirmeye kararlı. Kariyeri boyunca tüm değişimlere şahit olmuş ve grunge akımının babası olarak anılacak kadar yenilikçi olmayı başarmış Neil Young, “Müziği yeniden içimizde hissetmenin zamanı geldi,” diyor. Pono’nun tam olarak ne olduğunu öğrenmek ve Kickstarter üstünden desteklemek isteyenler www.ponomusic.com adresini ziyaret edebilirler.

4. Üç çocuk babası Neil Young, sadece dünya siyasetiyle ilgilenmiyor. Çevre sorunları konusundaki en önemli aktivistlerden biri olarak okyanus sularıyla ilgili çalışmaları, çoğu dünya liderinin de gündeminde. Bir de engelli çocuklarla ilgili bir vakfı var. Kendi çocukları da benzer sorunlar yaşayan bir baba olarak bu konuya büyük emek veriyor. Yani onunla birlikte söyleyeceğimiz her şarkı dünyanın taşına toprağına, çocuğuna gencine, bugününe yarınına ulaşacak.

5. 15 Temmuz gecesi Küçükçiftlik Park sahnesinde sadece Neil Young ve Crazy Horse olmayacak. Öncesinde son yılların en kendine has grubu Büyük Ev Ablukada ve benzersiz güzellikteki müzikleriyle Midlake de sahnede olacak. Kuzey Teksas’tan yola çıkan Midlake, Neil Young ile aynı sahnede olabilmek ve çok sevdikleri İstanbul’a bir kez daha gelebilmek için turne programını değiştirmiş. Tek başlarına geldiklerinde bile binlerce izleyiciyi toplayan Büyük Ev Ablukada ve Midlake, tam da Neil Young’a yakışan ön gruplar.

6. “Ben daha önce hiç Neil Young dinlemedim, kim ki bu adam?” diyenler de üzülmesin. “After The Gold Rush” albümünü ya da “Harvest” albümünü dinlesinler yeter. “Bir bütün albümü dinleyemeyeceğim, tek şarkı yok mu?” diyenlere de önerilerimiz var. İsteyen “Hey Hey, My My (Into The Black)” dinlesin, isteyen “Only Love Can Break Your Heart”. Hem zaten “Sadece aşk kırabilir kalbini,” diyen bir ustaya kim kayıtsız kalabilir ki?

7. Sevilen şarkılarının çoğunu söyleyecek. Bu durumda şimdiden internetten sözleri ezberlemekte fayda var. Şarkılar hep birlikte söylenirken kimse kendini ‘dışarıda kalmış’ hissetmek istemez...

8. Büyük Ev Ablukada ve Midlake’in ön grup olarak yer alacağı Neil Young konseri 15 Temmuz’da Küçükçiftlik Park’ta. Bilet fiyatları 175 lira ile 475 lira arasında değişiyor. Üç büyük grubun yer alacağı bir festival gecesi için kesinlikle değer. Kareli gömleklerimizi giyip, grunge ruhunu yeniden yaşayacağımız ve hep bir ağızdan rock tarihinin en güzel şarkılarını söyleyeceğimiz bir geceye hazır olun.

 

etiketler

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER