#sanat

ODUNPAZARI’NA SIRA DIŞI MODERN SANAT MÜZESİ

| 20 Nisan 2017 #sanat

Japon mimar Kengo Kuma'nın tasarımı, şehrin yeni kültür merkezi olmaya aday

Genç nüfusun çoğunlukta olması, renkli atmosferi ve hareketli yaşam tarzıyla Türkiye’nin kalanından çok farklı bir profil çizen Eskişehir’de, şehrin silüetine yeni bir modern sanat müzesi ekleniyor. Kente kültürel olarak çok şey katacak olan modern sanat müzesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Odunpazarı’nda inşa ediliyor. Projenin tasarımında imzası bulunan Japon mimarlık firması Kengo Kuma & Associates, halihazırda yapımı devam eden projeden detayları paylaştı.

Yerel özellikleri yansıtan tasarımda, ahşap Osmanlı evlerinden ilham alınmış. Kengo Kuma, bu geleneksek mimari dilini müze binasının karakterine adapte ediyor ve kent merkezinde yer alacak bu yeni mimarinin, sokak silüetini yansıtmasını amaçladığını ifade ediyor.

Şehrin yeni kültür merkezine dönüşecek olan sanat müzesi, tepeden bakıldığında düzensizce üst üste yerleştirilmiş kutular gibi görünüyor. Bu manzara ise binanın tasarımının, etraftaki yerleşimi temsil ettiği şeklinde yorumlanıyor. Müze, merkez kısmında iyice yükselerek kültürel bir merkez olduğu vurgusunu yapıyor.

Binayı meydana getiren kutular birbirlerinden farklı büyüklükte olacak şekilde tasarlanmış. Zemin katın sergi alanlarını meydana getiren kutular, daha büyük ölçülerde. Bu büyük sergi alanları, büyük ölçekli sanat eserleri ve enstalasyonlar için uygun olması bakımından önem taşıyor. Üst katlara çıktıkça kutu tasarımları hacim olarak küçülüyor ve daha küçük ölçekli sergilere uygun hale geliyor. En tepedeki detay ise gün ışığının tüm binaya yayılmasını sağlıyor.

Projenin 2018 yılının sonunda tamamlanması ve müzenin bu tarihten sonra ziyarete açılması bekleniyor.

HAVADAKİ SU BUHARINI İÇME SUYUNA DÖNÜŞTÜREN CİHAZ