#sanat

RÖNESANS’IN DAHİSİ DA VINCI İSTANBUL’DA

| 22 Kasım 2017 #sanat

Rönesans döneminin en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen İtalyan ressam Leonardo Da Vinci’ye adanmış en önemli sergilerden biri, İstanbullu ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Da Vinci’nin bazı orijinal el yazması, tablo ve çizimlerinin de dahil olduğu 200’e yakın eserinin yer alacağı uluslararası sergi, 14 Aralık tarihinden itibaren UNIQ Müze’de ziyarete açılacak.

Küratörlüğünü Jean-Christophe Hubert’in yaptığı “Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da”, prömiyerini Brugge’de yaptı. Belçika’nın ardından dünya turuna çıkan uluslararası sergi, ilk olarak İstanbul’a gelerek UNIQ İstanbul’daki UNIQ Müze’de açılacak. Belçika ve Lüksemburg’dan mühendis, tarihçi, grafik sanatçıları ve zanaatkarlardan oluşan 22 kişilik bir ekibin 10 yıllık çalışmasının ardından bir araya getirdiği bu benzersiz koleksiyonda Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte; orijinal el yazması, tablo ve çizimlerin de dahil olduğu 200’e yakın eseri bulunuyor.

Sergide yer alan parçalar arasında Leonardo da Vinci’nin Sultan II. Beyazıt döneminde inşa etmek istediği ve konuyla ilgili Sultan’a mektup yazdığı bilinen Haliç Köprüsü replikası da yer alıyor. 7’den 70’e tüm sanatseverlere hitap eden sergi, dünyanın en kapsamlı Leonardo Da Vinci koleksiyonunu bir araya getiriyor.

Rönesas döneminin en büyük dahisini keşfetmeye davet eden “Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da”, 7 Nisan 2018’e kadar ziyaret edilebilir.