#sanat

ŞEHRİN TASARIM PAZARLARI

ZEYNEP ŞEKER | 29 Nisan 2015 #sanat

Şehirde son trend birbirinden yetenekli tasarımcıları tek bir çatı altında buluşturan ve ayda bir düzenlenen tasarım pazarları. Tezgahların başında “Gel abla gel, geeel!” diye bağıranlar yok elbette. Onun yerine güzel müzik, iyi kahve ve çantadan takıya, ayakkabıdan giysiye kadar onlarca güzel tasarım ürünü var. Buyurmaz mısınız?

pop up kadikoy

Souq 

Karaköy’de konumlanan Souq, bu trendin öncüsü aslında. Başlangıçta ayda bir düzenlenen pazar, tasarım meraklıları tarafından o kadar ilgi gördü ki, haftada bir düzenlenmeye başlandı. Karaköy Külah’ta kurulan pazarda her hafta farklı markalar tezgah açıyor. Önemli markaların yeni sezon ürünlerini de bulabiliyorsunuz, hiç duyulmamış ama çok iyi işler çıkaran tasarımcıların işlerini de. Souq aynı zamanda bir bit pazarı da. Vintage kıyafetlerden eski dergilere, daktilolardan fotoğraf makinelerine kadar nostaljik pek çok parça bulmak da mümkün. Eskiyle yeniyi inanılmaz sıcak bir ortamda bir arada bulmak için mutlaka uğrayın.

souqkarakoy.com

souq

 

 

Pop Up Kadıköy

Bu pazarın ise yerleşik bir yeri yok, her ay rüzgar nerede eserse orada kuruluyor. Ancak Kadıköy sınırları dışına taşmak yok. Kuruluş amacı Kadıköy ve çevresindeki tasarımcılara destek olmak olan Pop Up Kadıköy’de el yapımı defterlerden, çantalara, teraryumlardan kartpostallara, heykellerden mobilyalara kadar sayısız ürün yer alıyor. Pazara her ay ortalama 25 Kadıköy’lü tasarımcı katılıyor. Bu ay için tarih 3 Mayıs, yer ise Moda’da St. Joseph Mezunlar Derneği’nin bahçesi. Mis gibi havada cıvıl cıvıl tezgahları dolaşmak keyifli olabilir.

instagram.com/popupkadikoy

pop up kadikoy

Black Sunday Sale

Tıpkı Pop Up Kadıköy gibi her ay düzenlenen bir diğer satış etkinliği ise Black Sunday Sale. Tek farkı tek bir semte bağlı kalmadan İstanbul’un farklı semtlerine tezgah açması. Bugüne dek düzenlenen etkinliklerde daha çok aksesuar ve takı ağırlıklı ilerleyen Black Sunday Sale, yavaş yavaş farklı ürünlere de yer vermeye başlıyor. Mayıs ayı için tarih henüz belli değil, instagram hesabından ya da dilerseniz internet sitelerinden takip edebilirsiniz.

blacksunday.com

black sunday sale

YAZAR HAKKINDA

ZEYNEP ŞEKER