#sanat

SEZON BİTMEDEN GÖRMENİZ GEREKEN 5 OYUN

| 22 Nisan 2015 #sanat

Tiyatro sahneleri yaz tatili için perdelerini kapatmadan evvel sezonun öne çıkan oyunlarından favorilerimizi seçtik. İşte kaçırmamanız gereken 5 oyun...

Sıcacık yaz günleri yavaştan şehre doğru iniş yapmaya hazırlanırken İstanbul’un etkinlik ajandası da bunu fırsat bilip açık havaya taşınıyor. Birer birer programlarını açıklamaya başlayan festivallere bakacak olursak İstanbul önümüzdeki ayları bir hayli yoğun ve renkli geçirecek anlaşılan. Diğer taraftan da malum, yazın gelişi tiyatrolar için sezonun son oyunları anlamına geliyor. Ekipler yaz tatili için perdelerini kapamadan evvel, sezonun oyunlarını görmek için son günlerdeyiz. Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerek dedik ve öne çıkan oyunları arasından sahnelenmeye devam eden 5 favorileriyi derledik

5.Frank

Geçen yıl sahnelemeye başladığı Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı oyunuyla 18. Afife Jale Ödülleri’ni toplayan Tiyatro Adam, bu sezon da 5. Frank ile seyirci karşısına çıkıyor. Fatih Koyunoğlu’nun rejisiyle eserin orijinaline modern bir yorum getiren Tiyatro Adam, canlı müzik performanslarıyla enerjisi kat kat artan dinamik bir performans sunuyor sahnede. Büyük işler başarmak için illa ki büyük prodüksiyonlara gerek olmadığının kanıtı olan bu oyunu izlerken içinde yaşadığımız sistemin tüm yozluklarıyla karşı karşıya bulacaksınız kendinizi. Bu arada, Tiyatro Adam’ın Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı oyununu sahnelemeye devam ettiğini de ayrıca belirtelim.

www.tiyatroadam.com

Seni Seviyorum, Mükemmelsin, Şimdi Değiş

17 yıldan beri pek çok farklı ülkede ve dilde sahnelenen Broadway müzikali Seni Seviyorum, Mükemmelsin, Şimdi Değiş, İstanbul’da izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. İlişkiler üzerine eğlenceli tespitler yapan bu renkli müzikal, sevdiğini olduğu gibi kabul etmeyi beceremeyenlerin komik ve aslında bir o kadar da hüzünlü hikayesini anlatıyor. Hareketin bir an bile durmadığı, birbirinden harika şarkıların hayran bırakan performanslarla birleştiği Seni Seviyorum, Mükemmelsin, Şimdi Değiş, özellikle müzikal sevenleri tam kalbinden vuracak.

www.zorlucenterpsm.com/tr/seni-seviyorum-mukemmelsin

Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi

Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’ndan çıkma gencecik bir ekip Sarı Sandalye. George Perec’in bu uzun mu uzun isimli oyununu ilk kez 19. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahneleyen Sarı Sandalye’nin sağlam performansıyla adını duyurması fazla uzun sürmedi. Geçtiğimiz yılın en iyileri arasında adı sıkça geçen Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi’ni sezon bitmeden son kez 28 Nisan akşamı Salon İKSV sahnesinde izleyebilirsiniz. Elinizi çabuk tutmanızda fayda var!

www.sarisandalye.com

Üst Kattaki Terörist

Emrah Serbes’in Erken Kaybedenler kitabında yer alan aynı adlı hikayesinden sahneye uyarlanan Üst Kattaki Terörist, tüm benzerliklerimize rağmen toplumun bizi birbirimize düşman etmesini anlatıyor. ikincikat tarafından sahnelenen ve aslında güçlü bir dostluğun etrafında kurulan Üst Kattaki Terörist, en sıradan ilişkilerin bile politik olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Bu vurucu ve trajikomik hikayeyi okurken sevdiyseniz bir de sahnede görmelisiniz.

ikincikat.org

Bütün Çılgınlar Sever Beni

Kadın-erkek ilişkilerini farklı bir bakış açısıyla anlatan Bütün Çılgınlar Sever Beni, mizah dolu diyaloglarıyla bolca kahkaha vaat eden bir oyun. Mert Fırat, Öznur Serçeler ve Volkan Yosunlu’nun muhteşem performanslarıyla sahneye koyduğu bu oyunda evli bir çift ile çiftin bir anda tüm gerilimleriyle kendini bu evliliğin içinde buluveren arkadaşının kıskançlık, ego ve güç ilişkileri üzerinden kurulan ilişkisi anlatılıyor. Hani derler ya “güldürürken düşündürüyor” diye, Bütün Çılgınlar Sever Beni, bu cümlenin tam karşılığı.

www.modasahnesi.com/butun-cilginlar-sever-beni

Yazı: Seden Mestan