#sanat

SIRA DIŞI SANATÇININ GÖZÜNDEN KENT SİMGELERİ

| 12 Ekim 2017 #sanat

Dünyanın en ünlü mimari yapılarının sadece makas ve kağıt marifetiyle bambaşka eşyalara, manzaralara ve hatta hayvan figürlerine dönüşebileceğine inanır mıydınız? İngiliz sanatçı Rich McCor’un, ilk zamanlar kendi şehri olan Londra’daki kent simgelerini kullanarak takipçileriyle paylaştığı tasarımları o kadar çok ilgi çekti ki, sanatçı en sonunda dünyaya açıldı. Instagram’daki ismiyle paperboyo, Empire State binasından Brooklyn Köprüsü’ne, Pisa Kulesi’nden Rio de Janeiro’daki Kurtarcı İsa’ya kadar herkesin bildiği ve tanıdığı simgesel yapıları çok farklı bir bakış açısıyla görüp bizlere yeniden sunuyor.

 

 

Şaşırtıcı tasarımlarıyla akla hayale gelmeyecek manzaralar yaratan McCor, hayal gücünün sınırları olmadığını kanıtlıyor gibi. Eyfel Kulesi’ne bakınca bir kelebek, London Eye’a bakınca ise bir bisikletin ön tekerini görmek çok kolay olmasa gerek…


Son derece parlak fikirlerle bezenmiş mizah yüklü koleksiyonuyla yeteneğini ortaya koyan paperboyo, tasarıma yepyeni bir boyut katıyor. Dünyanın her yerinden tasarımlarla karşımıza çıkan sanatçının diğer tasarımlarını görmek için Instagram hesabına buradan göz atabilirsiniz. Daha önce hiçbir yerde görülmemiş görsellerinin de yer aldığı kitabı ise bu ay itibarıyla satışta.