#sanat

TARİHİ FOTOĞRAFLARI “CANLANDIRAN” SANATÇI

| 14 Nisan 2017 #sanat

Marina Amaral, Photoshop becerileri sayesinde harikalar yaratan bir sanatçı. 21 yaşındaki Brezilyalı Amaral, kendini, tarihe damga vurmuş kişi veya olaylara ait siyah beyaz anları renklendirme işine adamış. Ortaya çıkan sonuçlar, bu işte son derece başarılı olduğunun kanıtı niteliğinde.

Genç sanatçı her bir fotoğraf için çok özenli bir araştırma ve planlama süreci geçirdiğini ifade ediyor. Hatta bazen tek bir kare için aylarca uğraştığı bile olmuş. Tüm retouch işlemini Photoshop’ta ve manuel olarak yaptığını belirten Amaral’ın, bazı görsellerde yüzlerce katman üzerinde çalışması gerekmiş.

Omaha Sahili Çıkarması 6 Haziran 1944

Yetenekli sanatçıyı siyah-beyaz fotoğrafları renklendirme fikrine iten ise tarihe olan tutkusu olmuş. Fotoğrafların bitmiş haline bakınca duyulan hayranlık; epeyce özen, dikkat ve çaba gerektiren bu işin karşılığı olsa gerek.

Ölen Birlik askeri, Gettysburg, 1863

Çocukluğundan beri tarihe karşı büyük ilgi duyduğunu vurgulayan Amaral, internette tarihi fotoğrafların renklendirildiği bir içerikle karşılaştığı gün “mutlaka denemeliyim” diye düşünmüş. O günden sonra da bunu kendine adeta meslek edinmiş.

Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand

Amaral, en ufak detaylara kadar tüm fotoğrafı Photoshop’ta elle boyama yaparak tamamlıyor. Görsellerde oluşturmak istediği atmosferi verebilmek için yüzlerce katmanla çalışıyor.

Thomas Edison, 1921

Araştırma yapmanın gerekliliği ise tartışılmaz. Amaral için bir işe girişmeden önce konuyla ilgili mümkün olduğunca çok bilgi sahibi olmak, en önemli adımlardan biri. Renkleri sıkı bir araştırma sayesinde o tarihe uygun hale getirebildiğinin altını çiziyor.

Lee Harvey Oswald (John F. Kennedy'nin suikastçısı)

Albert Einstein, Sigmund Freud ve Alexander Graham Bell

Winston Churchill

Marina Amaral'ın tüm portfolyosunu görüntülemek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

BENZER İÇERİKLER