#sanat

TARTIŞMALI DA VINCI TABLOSU İÇİN REKOR FİYAT

| 16 Kasım 2017 #sanat

Salvator Mundi, yani Dünyanın Kurtarıcısı, ünlü ressam Leonardo da Vinci’nin az sayıdaki yağlı boya tablolarından biri. Ya da öyle olduğuna inanılıyor... 500 yıllık bir eser olan Salvator Mundi’de İsa, bir elini havaya kaldırmış diğer eliyle ise camdan bir küreyi tutarken görülüyor. Son on yıla kadar, 1505 yılından sonraki bir zaman dilimi içinde resmedildiğine inanılan tablonun Leonardo da Vinci’ye değil de, onun takipçilerinden birine ait olduğu idda ediliyordu. Bu kadar tartışmalı bir tablonun açık artırmada ulaştığı miktar ise sadece sanat camiasını değil herkesi şaşırttı. Şimdiye kadar bir açık artırmada en yüksek fiyata satılan eser olma unvanını kazanan Salvator Mundi, 450 milyon dolara alıcı buldu.

Christie’s Müzayede Evi’nde açık artırmaya sunulan tablonun 1600’lü yıllara kadar, İngiltere Kralı I. Charles’ın koleksiyonunda yer aldığı biliniyor. Bu tarihten sonra kaybolan tablonun orijinal bir Leonardo da Vinci eseri olmadığı zannedilerek 1958’de bir açık artırmada 60 dolara satıldığı ifade ediliyor. 2005’te yeniden “keşfedilen” tablo için uzmanlar, “21’inci yüzyılın en büyük keşfi” yorumunu yapıyor.

New York’taki açık artırmada 100 milyon dolardan başlayan tekliflerin 400 milyonluk rekor seviyeye ulaşması yalnızca 20 dakika sürdü. 450 milyon dolara alıcı bularak rekor kıran tablonun yeni sahibinin kim olduğu ise açıklanmadı. 2005’ten sonra ciddi bir onarım sürecinden geçen tablonun bu açık artırmadan önceki sahibi Rus milyarder Dmitry E Rybolovlev, Salvator Mundi’yi, 2013 yılında, 127 milyon dolara satın almıştı.