#sanat

TÜRKİYE’NİN YENİ NESİL SANATÇILARI BULUŞUYOR

| 6 Aralık 2017 #sanat

Türkiye’nin yeni sanat buluşmasıyla tanışmaya hazır mısınız? Tüm Türkiye çapında Güzel Sanatlar Fakültesi son sınıf öğrencilerinin işlerinden oluşan bir seçkiyle oluşturulan BASE, 21-24 Aralık tarihleri arasında Galata Rum Okulu’ndaki bir sergiyle sanatseverlerle buluşuyor. Ülkenin yeni nesil sanatçılarını ilk kez aynı çatı altında toplayan BASE, serginin yanı sıra panel ve söyleşilerle de aralık ayının son günlerini tam bir sanat buluşmasına dönüştürüyor.

Galata Rum Okulu

Kendini Türkiye’nin ilk kolektif Güzel Sanatlar yeni mezunlar platformu olarak tanıtan BASE bir yandan da genç yeteneklerin keşfedilmesine yardımcı olma misyonuna sahip. Mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişte yeni mezunlara destek olmayı amaçlayan BASE’e bu yıl 51 üniversiteden 1000’e yakın başvuru yapıldı. Uluslararası bir seçici kurul tarafından değerlendirilen bu işler arasından 108 sanatçıya ait 116 eser, sergilenmeye hak kazandı. 23 kişilik seçici kurulda; New York Academy of Art Dekanı Peter Drake, seramik sanatçısı Alev Ebuzziya Siesbye, İstanbul Modern sergiler ve programlar direktörü Çelenk Bafra, heykeltraş Ziyatin Nuriev ve sanat tarihçisi Doç. Dr. Ahu Antmen gibi isimler bulunuyor.

Galata Rum Okulu’nda sergilenecek olan bu işler arasında baskı, cam, enstalasyon, fotoğraf, görsel iletişim tasarımı, grafik tasarımı, heykel, resim, seramik, Türk el sanatları ve video kategorilerinde eserler bulunurken serginin küratörlüğünü ise Derya Yücel üstleniyor. “Bilgi”, “İnsan” ve “Çevre” olmak üzere üç ana başlığa ayrılan sergide, birbirinden farklı disiplinlerin, yöntemlerin, mecraların ve mesajların, farklı yaratıcı ifadeler aracılığıyla görsel dile aktarılışını izleyeceğiz.

BASE’in kürasyonu küratör, sanat yazarı, akademisyen ve AICA Türkiye (Uluslararası Sanat Eleştirmenler Derneği) Yönetim Kurulu üyesi Derya Yücel’e ait.

Genç sanatçıların uluslararası bir platformda tanıtılmasına ön ayak olmak gibi son derece önemli bir girişime imza atan BASE katılımcılarını epeyce zengin bir konuşmacı kitlesinden oluşan dopdolu bir söyleşi programı da bekliyor. Dört gün boyunca devam edecek BASE Talks adlı panel ve söyleşiler zincirinde sahne alacak konuşmacılar arasında Alev Ebuzziya, Ali Kazma, Gülsün Karamustafa, Hale Tenger, Mehmet Güleryüz, Murat Germen, Refik Anadol, Taner Ceylan gibi isimler bulunuyor.

Katılımın ücretsiz olacağı BASE’in program detayları için BASE.ist adresini ziyaret edebilirsiniz.