#sanat

ÜNLÜ MÜZELERİN “UYUMLU” ZİYARETÇİLERİ

| 2 Kasım 2017 #sanat

Stefan Draschan, Paris’te yaşayan ve çalışan bir fotoğrafçı. Bir müzeye gidip saatlerini orada geçiren Draschan’ın Viyana, Paris, Berlin ve Münih’teki müzelerde bu denli uzun ve sabırlı bekleyişinin meyvesi ise çok enteresan bir proje olarak karşımıza çıkıyor: People Matching Artworks. Tamamlaması yıllar süren projedeki tüm fotoğraflarda, karşılarında durup baktıkları sanat eseriyle “uyum” içinde olan insanlar görülüyor.

Draschan’ın, müze ve galerileri ziyaret eden sanatseverlerin baktıkları sanat eseriyle bir şekilde eşleşmesini konu alan projesi için, mükemmel anı yakalamak adına uzun saatler beklemesi gerekmiş. Draschan’ın karelerindeki kişiler; üstlerindeki kıyafetlerle, tercih ettikleri renk tonlarıyla ya da sadece saçlarıyla belli bir sanat eseri, tablo veya heykelle uyum gösteriyor. Fotoğraflardakilerin ortak noktası ise insanların, Stefan Draschan’ın kendilerini fotoğrafladığının farkında olmamaları.

People Matching Artworks projesine 2015’te başlayan Draschan, Paris, Viyana ve Berlin gibi şehirlerde sık sık müzeleri ziyaret etmiş. Berlin ve Münih’teki müzelerde spontane olarak fotoğraf çekerken belli bir düzenin oluşmaya başladığını fark etmiş. Sonraki ay Viyana’daki bir müzede de aynı düzenin hâlâ devam ettiğini görünce bunun bir tesadüf olmadığını; eserlerle insanlar arasındaki benzerlikleri görmeyi öğrenmiş olduğunu anlamış. Öyle ki Draschan’a göre gözler alışkanlık kazandıkça fotoğrafçılık yetenekleri de gelişiyor.

Fotoğrafçının benzer temalara sahip birkaç projesi daha bulunuyor. Couples Matching, People Touching Artworks, People Sleeping in Museums, Cars Matching Homes bu projelerden bazıları. Sanatçının diğer işlerini görmek için kendi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER