#sanat

UZAYDAKİ İLK HEYKEL

| 20 Kasım 2017 #sanat

Bundan birkaç yıl önce, sanatçı Trevor Paglen, alışılmışın dışında bir fikirle Nevada Museum of Art’ın kapısını çaldı ve sadece sanat için uzaya bir heykel göndermek istediğini söyledi. Bilimsel, ticari veya askeri amaçlar taşımayan; sadece ve sadece sanatsal gayelerle yörüngeye gönderilmek istenen Orbital Reflector adlı uydu fikrini Nevada Museum of Art da destekledi. Teleskop ya da yardımcı bir ekipman gerekmeden, çıplak gözle yeryüzünden görülebilir olacak olan bu uydu-heykel yörüngeye fırlatıldığında, dünyanın (ve bildiğimiz kadarıyla da evrenin) ilk uzay heykeli olarak anılacak.

Sanatın risk almak olduğunu düşünen Trevor Paglen’in uydu-heykel fikri Orbital Reflector, bilimsel araştırma veya benzeri hiçbir amaca hizmet etmiyor. Aksine, yalnızca insanlar baksın diye yörüngeye gönderilmek isteniyor. Bu amaçla Kickstarter’da bir de kampanya başlatan sanatçı, istediği 70 bin dolarlık miktara ulaşmayı da başarmış. Nevada Museum of Art’ın desteğiyle 2018’de uzaya gönderilmesi beklenen heykel, Paglen’in deyimiyle “dünyada yaşayan herkesin” olacak.

SpaceX Falcon 9 roketiyle Kaliforniya’nın Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılacağı ifade edilen heykel, yeryüzünden 560 km yukarıda yörüngeye yerleştikten sonra şişip son halini alacak. Işığı yansıtabilen dış kaplamaya sahip olduğu için yeryüzünden rahatlıkla görülebilecek. Dev bir elmas şeklinde olan bu uydu-heykel, Dünya’nın çevresinde her üç saatte bir tur atacak. Heykelin konumunu ise orbitalreflector.com üzerinden takip etmek mümkün olacak. Orbital Reflector, iki aylık ömrünü tamamlamasının ardından atmosfere girişte yanarak yok olacak.

İlk başlarda küre şeklinde olması planlanan uydu-heykelin, uzay mühendisleri ile çalışmaya başladıktan sonra elmas şeklini alması gerekmiş.

Trevor Paglen’e göre yıldızlı bir gecede gökyüzüne bakıp da bu parıldayan sanat eserini gördüğümüz zaman evrendeki yerimizi sorgulayacak; merak edecek; bu gezegeni hep beraber paylaşmakta olduğumuzu tekrar anlayacağız.