#sanat

YAŞASIN XJAZZ BAŞLIYOR!

AYLİN ASLIM | 12 Nisan 2017 #sanat

Martin Kohlstedt

İlk olarak 2014’te Berlin’de yapılmaya başlanan ve halen Berlin’in en önemli güncel müzik festivallerinden XJAZZ, üçüncü kez Türkiye’de, Ankara ve İstanbul’da gerçekleşecek. Ülkede sürdürülebilen kültür-sanat etkinliklerinin niceliği ve niteliğine baktığımızda XJAZZ, nasıl diyelim, çatlamış dudağımızda bir ses, bir nefes.

Adındaki X harfini aslında çarpı işareti olarak da okumak mümkün; zira XJAZZ’ın alametifarikası farklı kültür, coğrafya ve disiplinlerden müzisyenleri cazın büyük ve renkli şemsiyesi altında buluşturup türler arası enfes çarpışmalar yaratmak. Önümüzdeki yıllarda, başka ülke ve şehirlerde de düzenlenmesi muhtemel XJAZZ’ın bu yıl Türkiye’de sahnede buluşturacağı türler ve müzisyenlerle programı, hem özenli ve ince kurgulanmış hem de maceralı. Tam da kış çilesi biter, leylağıyla sümbülüyle bahar başlarken böyle buluşmalar resmen hayatı sevdirir insana!

Bu yıl XJAZZ’ın gerçekten heyecan verici çarpışmalarından birkaçına hemen örnek:

Taner Akyol Trio feat. Kaan Bulak
Gerçekten kaçırılmaması gereken bir buluşma! 20 yaşından beri Berlin’de yaşayan, bağlama, keman, piyano ve kompozisyon eğitimi alan Taner Akyol, Berlin’in en önemli müzik okullarından Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde bağlama bölümü açılmasını sağlamış bir müzisyen. Trio, bağlama, piyano ve perküsyondan oluşuyor. XJAZZ bu üçlüyü yine Berlin’de yaşayan müzisyen/DJ/prodüktör Kaan Bulak’ın elektronik tınılarıyla buluşturuyor. Konser 12 Nisan Çarşamba günü saat 21:00’de Zorlu PSM’de.

Guillaume Perret ft. Volkan Öktem
Fransa’dan çıkan önemli güncel müzisyenlerden besteci/saksafoncu Guillaume Perret ile Türkiye’den çıkan en değerli ve çok yönlü davulculardan Volkan Öktem’in bol sürprizli ve doğaçlamalı konseri 14 Nisan Cuma akşamı 22:00’da Salon İKSV’de. İkili ilk kez XJAZZ için bir araya geliyor.

İstanbul x Berlin Ensemble
Berlinli ve İstanbullu müzisyenlerin birbirlerinin eserlerini yeni ve farklı yorumlarla çaldıkları bir proje. Her yıl başka müzisyenleri bir araya getiren bir proje bu. Muazzam vokaliyle Elif Çağlar-Muslu, Sebastian Studnitzky, Ediz Hafızoğlu, Mathew Hall ve Tobia Backhaus ile birlikte 14 Nisan Cuma akşamı Zorlu PSM Studio’da sahne alacaklar.

DJ İpek İpekçioğlu feat. Petra Nachtmanova & Ceyhun Kaya
Bir ilginç buluşma daha. Avusturya, Polonya ve Çek asıllı bağlama sanatçısı Petra Nachtmanova’yla Berlinli DJ İpek İpekçioğlu, bilinen Anadolu tınılarıyla elektronik düzenlemeleri harmanlıyorken klarnet ve saksafonuyla Ceyhun Kaya ikiliye doğaçlama eşlik edecek. Konser 15 Nisan Cumartesi akşamı Kadıköy Sahne’de.

Hollandalı elektronik ikili Kraak & Smaak Soundsystem 14 Nisan Cuma gecesi KLEIN’da, 15 Nisan Cumartesi gecesi Ankara’da Pixel sahnesinde olacak.

Festivalin Peyote, Karga, Kafe Mitanni gibi mekânları da kapsamına alması da peşine takılınması gereken ayrı bir güzellik olmuş.

XJAZZ’ı İstanbul ve Ankara'da düzenleyen Kabak & Lin ve peoplexpeople çalışanlarına şimdiden İstanbullu ve Ankaralı müzikseverler adına teşekkür ediyorum: Böyle kaotik, kalabalık ve gürültülü bir iklimde bizleri bambaşka dünyalara girip derin nefesler alabileceğimiz, “her yerde, her şeye rağmen ve hep birlikte müzik” diyeceğimiz özgür ve nadide saatlere buyur ettikleri için.

YAZAR HAKKINDA

AYLİN ASLIM

Şarkıcı ve şarkı yazarı Aylin Aslım, 2000 yılında yayınladığı ilk solo albümü Gelgit'ten bu yana Gülyabani, Canını Seven Kaçsın ve Zümrüdüanka adında dört solo albüm yayınlamış, birçok tribute albümünde usta sanatçıların eserlerini yorumlamıştır. Kadın hakları alanında aktif çalışmalarda bulunmuş, 2005'te Güldünya adlı şarkısı Aile İçi Şiddete Son kampanyaları dahilinde Güldünya Şarkıları adlı albüm ve konser projelerine yön vermiştir. 1996'dan bu yana aktif sahne hayatına devam etmektedir. Adana İşi, Şarkı Söyleyen Kadınlar gibi sinema filmlerinde ve Son isimli televizyon dizisinde oyunculuk yapmıştır. 2015 yılında Adım Adım Uyku adında Türkiye'den ve dünyadan çocuk şarkıları ve ninnilerden oluşan bir albüm yayınlamıştır. Halen İstanbul'da yaşamaktadır.

BENZER İÇERİKLER