#sanat

YENİ SEZON OYUNLAR

YEKTA KOPAN | 31 Ekim 2014 #sanat

Tiyatro sezonunun başladı.

Aslında artık belli bir zaman aralığına sıkışmıyor tiyatronun verimi. Ama yine de sonbahar, sahnelerin daha da hareketlendiği günleri getiriyor. Tiyatro dünyasının bitmeyen ve artan sorunları, üretimin önüne bir duvar öremiyor.

DOT
Son yıllarda tiyatronun itici gücünü bağımsız toplulukların oluşturduğunu söylemeye gerek yok. Bu yenilikçi ve cesur meşaleyi on yıl önce yakan DOT bu yıla yine güçlü bir giriş yapıyor. Geçen yılın yumruk etkisi yaratan oyunu “Dövüş Gecesi” ile GMall’da sezon açılışı yapan DOT, bu kış Kanyon’da sinemaların üst katında zihnimizi sarsmaya hazırlanıyor. Öncelikle iki İngiliz oyunu geliyor: David Greig imzalı “Midsummer” ve Zinnie Harris imzalı “Midwinter”. İlkinde
Tuğrul Tülek ile Gizem Erdem, ikincisinde İbrahim Selim ve Pınar Töre sahnede olacaklar. Sırf bu isimleri sahnede izleyecek olmak bile heyecan verici. Ama bir de oyunlarda yer alacak diğer isimler, Murat Daltaban’ın rejisi, ışık-müzik-sahne tasarımı konusundaki özen ve genel olarak DOT ruhu deyince heyecan kat be kat artıyor.
Ama bu kadarla da kalmayacak DOT. Sezonun sürprizini Hakan Günday’ın “Zargana” romanının tiyatro uyarlamasıyla yapmaya hazırlanıyorlar. Hem de müzikal bir oyun. Murat Daltaban ile Hakan Günday, romanın oyunlaştırma sürecindeyken, Oğuz Kaplangı da müziklere çalışıyor. Kısacası DOT yine sezonun parlayan yıldızlarından olacak.

Tiyatro Hâl
24 Ekim’de Iraz Yöntem’in Atiq Rahimi’den uyarladığı “Sabır Taşı”nın prömiyerini yapan Tiyatro Hâl, sezonun dikkat çekecek bir diğer topluluğu olacak. Güney Zeki Göker’in yönettiği oyun, bir kadının hep bastırmak zorunda kaldığı duygularını, üzüntüsünü, kaygısını, öfkesini ilk kez dışa vuruşuyla yüzleştiriyor biz izleyenleri. Soru çok net; “Bir sabır taşı gerçekten çatlar mı?”
Tiyatro Hâl’in verimli sezonunda izleyeceğimiz diğer oyunlar ise Iraz Yöntem’in yazıp Güney Zeki Göker ile birlikte yönettiği “Kırmızı”, Sabahattin Yakut rejisiyle sahneye taşınan Ppavelkıç oyunu “Soytarılar”, Refik Erduran’ın 1960’ta yazdığı “Canavar Cafer”, Sabahattin Yakut’un yazdığı ve Zeynep Yazıcıoğlu’nun yönettiği “Kırık Merdiven”, ülkemizde gayet iyi bilinen bir metin olan ve Oğuz Utku Güneş’in uyarlayıp yönettiği “Örümcek Kadının Öpücüğü”... Gerçekten dolu ve yoğun bir program. Genç bir tiyatronun böylesi bir programla sezona girmesi başlı başına alkışlanacak bir durum.
Meraklısı tiyatrohal.com adresinden detaylara bakar ama ben adresi vermeden geçmeyeyim: Mecidiyeköy mahallesi, Eski Osmanlı sokak, Numara 3/A, Şişli.

Tiyatro Adam
Tiyatro Adam’ın bol ödüllü Brecht uyarlaması “Arthur Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı”nı anmazsam olmaz. Yücel Erten’in çevirdiği, Ümit Aydoğdu’nun yönettiği oyunu hala görmediyseniz, bu sezon kaçırmayın lütfen. Aldığı bütün ödülleri hak eden Tiyatro Adam, tam da zamanında Brecht diyor.

Craft Tiyatro
Craft Tiyatro, tiyatro dünyasının eli titremeden çizgi çizmeyi bilen oluşumlarından biri. Çağ Çalışkur müthiş işler çıkarıyor. Neil LaBute’in yazdığı, Ezgi Esma Kürklü’nün uyarladığı “Enkaz” ve David Eldridge’in yazdığı “Kalp Düğümü” Çağ Çalışkur rejisiyle geliyor. Ayrıca Kemal Hamamcıoğlu’nun yazdığı ve İpek Bilgin’in yönettiği “Garaj”ı hala izlememiş olanlar Kasım ayında bu oyunla da buluşabilecekler.
Yenilikçi ve cesur tiyatro grupları bu kadarla kalmıyor elbette. İstanbul’un her iki yakasında ve Türkiye’nin diğer şehirlerinde adını anmamız gereken çok sayıda ekip var. Onları da başka bir yazıda ziyaret etmek dileğiyle diyelim.
Tiyatro salonları seyircilerini bekliyor. Kendimizle yüzleşmek için bundan daha sıcak bir temas olabilir mi?

 

etiketler

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER