#sanat

YER ALTI SIĞINAĞINDAN MÜZEYE

| 27 Temmuz 2017 #sanat

Eskiden maden, taş ocağı, tünel veya sığınak olarak kullanılmış ve görevini tamamlamış pek çok mekan, bugün kültürel ve sanatsal amaçlar için yeniden tasarlanmış durumda. İşte dünyanın farklı bölgelerinden en etkileyici yer altı müzeleri.

1. TIRPITZ Müzesi, Danimarka

Bjarke Ingels Group’un (BIG) çabalarıyla müzeye dönüştürülen ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından sığınak olarak kullanılan TIRPITZ Müzesi, Danimarka’nın Blåvand şehrinde yer alıyor. Eski sığınak şimdilerde galeri, sergi mekanı ve gösteri merkezi olarak kullanılan bölmelere ayrılmış durumda.

2. Salina Turda Tarih Müzesi, Romanya
Transilvanya topraklarının altında bulunan ve 17’nci yüzyılda tuz madeni olarak kullanılan Salina Turda, artık dünyanın en büyük tuz madeni tarihi müzesi. Madenin tuz için kullanıldığı zamanlardan kalan ekipman ve makinelerin, müze ziyaretçilerini başka bir dünyaya götürür gibi bir hali olduğu kesin.

3. Uluslararası Işık Merkezi, AlmanyaIşık sanatı üzerine dünyanın ilk ve tek müzesi olma özelliğine sahip bu mekan, Unna, Almanya’da yer alan eski bir mahzenden dönüştürülmüş. Olafur Eliasson, James Turrell ve Joseph Kosuth gibi sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapan müze, gerçekten eşsiz bir sergi alanı. Fakat güvenlik sebebiyle yasalar fazlasına izin vermediği için, içeriye sınırlı sayıda ziyaretçi alınabiliyor. Müze, yıllık ancak 25 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

4. Paris Yer Altı Tünelleri

Paris’in altında kilometrelerce uzanan tünellerin sadece kısa bir bölümü halka açık olsa da bu tünellerde sokak sanatının sayısız örneğine rastlamak mümkün. 6 milyon kişinin kemiklerinin bulunduğu tahmin edilen bu tüneller, kimi zaman yasa dışı olarak da olsa pek çok sanat etkinliğine de ev sahipliği yapıyor.

5. Messner Dağı Müzesi, İtalya
İtalyan Alplerinin platolarından birinde kurulu olan Messener Dağı Müzesi, Zaha Hadid imzasını taşıyor. Müze, Everest’e takviye oksijeni olmadan tırmanan ilk dağcı Reinhold Messner’in kariyerine odaklanırken aynı zamanda tırmanış sporu üzerine de ziyaretçileri bilgilendiriyor. Müzenin yerin altında kalan bölümlerinde ünlü dağcının hayatını ve maceralarını belgeleyen fotoğraflar bulunuyor.

6. DOMunder Yer Altı Müzesi, HollandaHollanda’nın Utrecht şehrinde yer alan DOMunder, JDdV Architecten tarafından tasarlanmış. Utrecht’in ünlü Dom Meydanı’nın altında bulunan yer altı müzesi, 2000 yıllık ve hatta daha eski arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapıyor.

7. Thames Tüneli Yer Altı Gösteri Merkezi, Londra


Bir zamanlar Londra’daki Thames Nehri için su altı geçidi olarak kullanılan tünel, artık performans sanatları merkezi olarak görev yapıyor. Müze, mimar Tate Harmer’ın imzasını taşıyor.

8. Denizcilik Müzesi, Danimarka
UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kronborg Kalesi’nin hemen yanında bulunan Danimarka Ulusal Denizcilik Müzesi, BIG tarafından tasarlanan bir mekan.

9. Wenchuan Deprem Müzesi, Çin2008’deki Sichuan depreminde hayatını kaybeden 70 bin kişinin anısına hayata geçirilen Wenchuan Deprem Müzesi, yer sarsıntısıyla birbirinden ayrılmış gibi görünen çatlaklarla bölünmüş, yemyeşil çimlerle kaplı bir alandan oluşuyor.

10. Subterranean Museum Proposal for Antwerp Central Station, BelçikaSon sırada ise Jon Martin’in illüstrasyonları var. Martin, bu tasarımıyla, Antwerp sokaklarının altında bulunan ve unutulmaya yüz tutan tünellerini kültür ve sanat alanı olarak kullanmayı öneriyor. 1970’lerden beri kapalı olan bu tüneller, Martin’in illüstrasyonlarındaki gibi, mimari, sinema ve arkeoloji müzesi olarak kullanılmaya son derece uygun görünüyor.

etiketler

müze