#sanat

YEŞİLÇAM’IN ARZU’SU

BARIŞ ÇAKMAKCI | 27 Mayıs 2015 #sanat

Sadece Yeşilçam‘ın değil Türkiye‘nin panoramasını yansıtan filmleriyle bir ekole dönüşen Arzu Film‘in efsane kareleri sosyal medyada yüzünüze bir tebessüm kondurma garantisi veriyor.
Gülen Gözler filmindeki sabunun merdivenlerden taşma sahnesini hatırlayanınız var mı? Elbette var; ne saçma soru değil mi?! Tıpkı Neşeli Günler‘deki turşu suyu ikilemini, Hababam Sınıfı‘nda Hafize Ana‘nın elinde zille koşturmasını, Mavi Boncuk‘ta Emel Sayın‘ın halıyla kaçırılışını ya da Gulyabani‘deki o korkunç maketi hatırladığımız gibi her film zihnimizde taze ve üzerine konuşmaya hazır.

22

Toplumsal belleğimizin en önemli kilometre taşlarından biri olan Arzu Film, yukarıda bahsettiğim bu filmlerin yanı sıra nelere imza atmamış ki: Şekerpare, Banker Bilo, Şaban Oğlu Şaban, Beyoğlu Güzeli, Çöpçüler Kralı, Kibar Feyzo, Tosun Paşa, Sultan… Saymakla bitmeyecek efsane filmler. Kemal Sunal tiplemeleri ve Hababam Sınıfı‘yla Google‘ın Doodle‘ları arasında yer alan Arzu Film‘in her filmi ayrı bir ikon olmayı hak ediyor.

33

Güçlü oyuncu kadrolarından tutun ekip ruhundan ziyade aile ruhuyla çalışan set görevlilerine kadar bir ekole dönüşen Arzu Film‘in yönetmen koltuğunda da 1963’ten itibaren kimler oturmamış ki? Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet başta olmak üzere, Tunç Başaran, Atıf Yılmaz, Orhan Elmas, Zeki Ökten…

44

Sadece Yeşilçam‘ın değil, Türk sinemasının tarihi de sayılabilecek Arzu Film bir süredir Instagram‘da bu efsane filmlerin tertemiz set fotolarını ve hiç görülmemiş kamera arkası karelerini gün yüzüne çıkarıyor. İçten dili, renkli görselleri ve yüreğimize dokunan isimleriyle bu hesabı takibe almanızı şiddetle öneriyorum. Günün yorgunluğu ve hızlı tüketime yönelik paylaşımların arasında akışınıza neşe getiriyor. Resimlere yapılan yorumlar bile insanın yüzüne tatlı bir tebessüm konduruyor.
Temennimiz yakında bu fotoğrafların kısa zamanda güzel bir albüm-kitaba dönüşmesi…

55

66

77

88

YAZAR HAKKINDA

BARIŞ ÇAKMAKCI