#spor

YELKENLİYLE TEK BAŞINA DÜNYA TURU, DÜNYA REKORU GETİRDİ

| 28 Aralık 2016 #spor

Fransız yelkenci Thomas Coville, beşince denemesini rekorla tamamladı ve tek başına dünyanın etrafını yelkenliyle en kısa sürede dolaşan insan unvanının yeni sahibi oldu. Coville'in 49 gün, 3 saat, 7 dakika ve 38 saniyede tamamladığı tur bir önceki rekordan yaklaşık olarak 8,5 gün daha kısa sürdü. Saatte ortalama 45 km hızla seyreden yelkenci, 52 bin kilometreden fazla yol kat etti. Büyük bir dayanıklılık gerektiren rekor, yelkenliyle yapılan en kısa üçüncü dünya turu olmayı da başardı. Daha önce 8 ve 10 kişilik mürettebata sahip iki farklı yelkenli dünya turunu Coville'den daha hızlı tamamlamıştı.

Fransa'nın Brest bölgesindeki Brittany limanında şampanyalarla karşılanan sporcu, yapacağı ilk şeyin uyumak olacağını söyledi. Yelkenlideyken üç saatin üzerinde kesintisiz bir uyku çekmeyen Coville, kendisini bekleyen basın mensuplarına "Şu an tek bir şey istiyorum: Uyumak ve zihnimi dinlendirmek. Kendime 'Her şey yolunda' diyerek uykuya dalmak istiyorum." dedi.

48 yaşındaki Coville'in, 58 günle 2008 yılında yine vatandaşı Francis Joyon tarafından kırılan rekoru ele geçirmek için çıktığı yolculuklarda iki kez teknesinin hasar görmesinden ötürü başarısız olmuştu. İki kez de İngiliz Ellen MacArthur tarafından kırılan rekoru geride bırakmayı başarmış ancak Joyon'a yaklaşamamıştı. Hint Okyanusu'nda karşısına çıkan 10 metrelik dalgalara rağmen genelde şaşırtıcı derecede iyi seyreden hava koşulları sayesinde beşinci denemesinde rekor Coville'in oldu. 8 günün üzerindeki farka bakılırsa kısa zaman içinde de bir başkası tarafından geçilmesi zor.