#spor

ENERJİSİNİ SPORCULARDAN ALAN YÜZER SPOR SALONU

| 2 Aralık 2016 #spor

Sporun fiziksel ve ruhsal sağlığımıza pozitif etkileri tartışmasız ancak spor yapmak için en uygun ortamın spor salonları olduğunu söylemek zor. Havasız, basık ve çoğu zaman dışarı bakan camları olmayan salonlar, birçoğumuzun spor macerasının birkaç ayla (fazla iyimser bir yorum oldu, evet) sınırlı kalmasının da en büyük nedeni. Kim açık havada ya da güzel bir manzaraya bakarak spor yapmak istemez ki? Ya da Seine Nehri'nde Paris'in büyüleyici atmosferi eşliğinde?

Yakında bu mümkün olacak gibi görünüyor çünkü 100 yıldır Paris'i ziyaret edenlerin favori etkinliklerinden olan nehir turları, yüzer spor salonuyla yepyeni bir konsepte kavuşuyor. Klasik tur teknelerini andıran formdaki salon, gücünü bisiklete binenlerden ve üst kısmına yerleştirilen güneş panellerinden alıyor. Spor yapmak isteyenler belirli noktalardan tekneye binip, şehrin gürültüsünden ve trafiğinden uzak bir şekilde, Seine Nehri'nin sakin ve huzurlu ortamında spor yapabiliyor.

Mimar Carlo Ratti'nin ve ünlü spor aletleri üreticisi Technogym ile ortaklaşa geliştirdiği projeye, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Terreform ONE ve şehirleşme üzerine çalışmalar yürüten URBEM adlı enstitü de destek veriyor.

Teknede Technogym tarafından üretilen 45 bisikletin yanı sıra klasik salonlarda görmeye alıştığımız diğer tüm spor aletleri de yer alıyor. Aletler, ürettikleri enerjiyle birlikte kullanan kişinin performansına yönelik bilgileri de gösteriyor. Özel bir çevirici, pedaldan elde edilen enerjiyi standart elektrik enerjisine dönüştürüyor ve bu sayede hem tekne nehirde yol alabiliyor hem de içindeki tüm elektrikli cihazlar çalıştırılabiliyor. Bataryalarda depolanan fazla elektrik, daha sonra enerji nakil hatlarına aktarılabiliyor.

BENZER İÇERİKLER