#tech

BU YIL BU OYUNCAKLARI ÇOK SEVDİK!

RAHŞAN GÜLŞAN | 29 Aralık 2016 #tech

Yıl hafiften biterken -ki uzun zamandır bu kadar çok ölümün, kötülüğün olduğu bir yıl yaşamadım, artık bitse gitse iyi olur- adettendir listeler yapılır.

KiaMore’da teknolojik oyuncaklar yazan biri olarak geçen yıl en sevdiğim oyuncakların listesini yapmam bir ata geleneği diye düşündüm.

İşte geçen yıl kullanmaktan ve sahibi olmayı hayal etmekten en çok zevk aldığım cihazların listesi:

DJI Inspire 2

Evet, Türkiye’de distribütörlük sistemi ve servisi sıkıntı ama şansımıza en başarılı ticari drone'lara bu firma imza atıyor. Ve yıl biterken Inspire 2 ile çıtayı yine yükseltti. Profesyonel film çekenlerin görece daha makul bir fiyatla Apple Pro Res ve CinemaDNG gibi formatlarda video çekebilmesine izin veren cihaz, pilot ve kameraman için iki kameraya sahip. 5.2 K RAW video çekebilen X5S kamera, değiştirilebilir lensleri ile bugün şu veya bu şekilde drone işine bulaşmış büyük kalabalıkların hayali. Gerçi profesyonel pilotlar çok hoşlanmaz ama artık engellerden kaçma özelliği de var. Ve evet, çok ama çok pahalı!

Samsung Galaxy S7 Edge

Bence yılın en iyi Android akıllı telefonu. Aslında o tatsız pil vakası yaşanmasaydı Note 7 bu listede olacaktı ama kısmet değilmiş. 5.5 inç Quad HD Super AMOLED ekranı, akıllı telefon dünyasında referans sayılan 12 MP arka kamerası, yanlarda hafif kıvrım yapan gövdesi, IP68 standartlarında suya ve toza dayanıklılığı ve en önemlisi microSD kartlarla artırılabilir hafızası ile geçen yıl en beğendiğim Android cihaz oldu. Tabii şimdi gözüm mart ayında İspanya’da tanıtılacak olan S8’de. Note 7’nin acısını çıkarmak için elinden geleni yapacak olan firma bakalım ne sürprizlerle karşımıza çıkacak.

iPhone 7 Plus

Apple yine tasarım konusunda risk almadı ama iPhone 7 serisiyle önemli geliştirmeler sundu. Benim ikili arasından favorim, büyük ekranı ve çift kamerası dolayısıyla 7 Plus oldu. Kamera konusunda nihayet çok iyi bir yere geldi. Biliyorum, hayatında hiç iPhone kullanmamış olanlara kamerası hep müthiş gibi geldi ama Android dünyasını bilenler için hala kamerası en iyi akıllı telefon kamerası değil. Tabii iPhone sadece donanım değil, yazılım ve uygulamaları ile de çok daha iyi bir yerde. Dolayısıyla yenisi çıkana kadar iPhone 7 Plus serinin en iyisi.

Otonom otomobil

Henüz ülkemizde bu otomobillerle tanışmadık ama belki de yüzyılın otomotiv anlamında en önemli gelişmesi otonom otomobiller. İlk duymamızın üzerinden beş yıl bile geçmedi ama bugün yollara çıkmaya başladılar bile. Herkes hayatımızı nasıl değiştireceğine dair projeksiyonda bulunmaya çalışıyor ama tam etkisini hayatımıza girmeden anlamak güç. Bizimki gibi kuralların hiçe sayıldığı bir toplum için çok uzak belki ama muhtemelen kaçamayacağımız yepyeni bir teknoloji kapımızda.

Sony RX100 III

Baştan söyleyeyim fiyatı çok ama çok pahalı. Fakat DSLR kullanmayı seven profesyonellerin çok sevdiği ikinci makinesi oldu bile. Bir kompakt makine için üç bin lirayı aşan fiyat çok fazla ama saniyede 960 kare çekip hiper yavaş çekim yapabilen cihaz yeni yıl için kendime en çok dilediğim oyuncaklardan. 20.1 MP sensörü 315 noktadan hızlı netleyebilen otomatik netleme ve 4K video çekebilme özelliği ile bu gerçekten müthiş bir kompakt makine. Bir kez daha ve yüksek sesle: “Gözün kör olsun yüksek döviz kuru!”

Elektrikli scooter

Evet, üzerinde durmak çok zor ve evet, yanıp sönen ışıkları ile bu yaşımızda üzerinde komik duruyor olabiliriz ama artık bin liranın da altına düşen fiyatlarıyla elektrikli scooter ya da kaykay diyebileceğimiz cihazlar artık ulaşılabilir olması ile teknolojik her şeye bulaşmak isteyenler için heyecanlı birer oyuncağa dönüştü. İstanbul gibi yokuşu bol yerlerde zor ama mesela çocukluğumdaki gibi Mersin’de yaşasaydım şimdi muhakkak ayağımın altında bir tane vardı. Bu yıl kitlelere ulaşacak fiyata düştüğü için bu listede yerini aldı bu çok eğlenceli cihazlar.

Snapchat gözlüğü

Biliyorum o da ne diyorsunuz ama Snapchat’in imal edip henüz ABD’de birkaç sokak makinesinde sattığı iki tarafında kameralar olan gözlük bence geride bırakmaya hazırlandığımız yılın ruhunu en iyi anlatan ürün. 2016, herkesin hayatını paylaşılabilir bulduğu ve Snapchat’in kısacık videolarla bunu paylaşmaya imkan verdiği yıl oldu. Snapchat'in Spectacles adını verdiği gözlük, ne görüyorsanız çekmenize ve sizin gözünüzden paylaşmanıza imkan veren pahalı, tam olarak size nasıl bir değer katacağını kestirmesi güç olan ama gördüğünüz anda satın almak istediğiniz “hip” bir teknolojik ürün. Zaten tüm mesele de bu “hip” olma hali. Ve bunun çok çabuk geçiyor olması.

Yeni yıl ne getirecek ya da bir anda hayatımız peri değneği değmiş gibi güzelleşecek mi bilmiyorum ama umut sahibi olmayı seviyorum. Mutlu yıllar ve bol teknolojik oyuncaklı zamanlar dilerim…

VLOG ÇEKECEKLERE EKİPMAN TAVSİYELERİ!

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN