#tech

EN SEVDİĞİM 5 MOBİL FOTOĞRAF DÜZENLEYİCİ

RAHŞAN GÜLŞAN | 27 Haziran 2016 #tech

Akıllı telefon ve tabletlerinizde yer açın

Yaz geldi ve yine attık kendimizi yeşillerin mavilerin yanına. E haliyle biricik sevgilimiz, elimizden düşüremediğimiz akıllı telefonlarımız da yanımızda. Hepimiz birer Japon turist olduk farkında değiliz :)

Çoğumuz da amatör fotoğrafçı olduk çıktı. Artık fotoğraf çekmekle yetinmiyoruz, onları “editliyoruz” da. Yani işlemden geçiriyoruz. Sıcaklığı, rengi ile oynuyoruz. Ve şunu çok merak ediyoruz: “En iyi mobil fotoğraf uygulaması hangisi?”

Kendi adıma yirmi yıldır profesyonel olarak fotoğraf çeken biri olarak ben de uzun zamandır bu uygulamaları hem Android hem de iOS tarafında kullanıyorum. İşte en çok beğendiğim 5 mobil uygulama:

EnlightEnlight

Enlight

Bir süredir tüm Instagram gönderilerimde bu uygulamayı kullanıyorum. İki sorunu var; birincisi çok pahalı, ikincisi sadece iOS’te mevcut. Ama müthiş! Bir kere fotoğrafı işlemden geçirdikten sonra küçültmüyor. Yani orijinal boyutu ile kaydediyor. Böylece pikseller çıkmıyor ortaya. Renkler kaymıyor. Hazır filtreleri, fotoğraf işleme uygulamalarına hakim olmayanlar için tasarlanmış ve bir anda fotoğrafa müthiş hava katabiliyor. Hele “Signaturê” adını verdikleri siyah- beyaz filtre efsane! Tadında bir gren ile müthiş bir kontrast katıyor fotoğrafa. Dilerseniz tüm ince ayarları kendiniz yapabiliyorsunuz. Fotoğrafların renkleriyle yapabildiğiniz şeylere siz bile şaşırıyorsunuz. Ayrıca fotoğraflara yazı yazabilme, maskeleme yeteneklerinin yanı sıra renkleri manipüle edebildiğiniz ikili filtreler ile uygulama gerçekten benim için tüm zamanların en şahane mobil fotoğraf uygulaması.

 

 

 

Snapseed

Snapseed, Enlight öncesi ilk aşkımdı. Ama beni uzaklaştıran tarafı düzenleme işleminin ardından fotoğrafı küçültüp renklerini deforme etmesi oldu. Tabii bu özellik akıllı telefonunda çok hafızası olmayanlar için olumlu. Snapseed ücretsiz bir uygulama için çok iyi iş çıkarıyor bence. Hele tek fotoğrafa HDR efekti verebilen hazır filtresi, o çok sevdiğimiz bulutları daha bir dramatik hale getiren Dramatik isimli filtresi, portrelerde müthiş sonuçlar veren Sihirli Parıltı isimli yeni filtresi ile kullanması çok kolay bir uygulama. Snapseed, akıllı telefonda fotoğraf işlemeye yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç noktası olabilir. Uygulama hem Google Play Store hem de App store’da mevcut.

 

 

 

Pixelmator

Bu uygulamayla ilk kez bir Apple lansmanında tanıştım. iPad Air lansmanında yurt dışından gelen yetkili bu uygulama ile iPad’in kabiliyetlerini anlattığında bayıldım ve o gündür kullanıyorum. Pixelmator tam teşekküllü bir fotoğraf işleme uygulaması. Uzun süredir Mac’te varmış. Ve artık mobil dünyada emrimizde. Bu, iCloud desteğiyle Mac’inizde başladığınız işleme tablette devam etmenize imkan veren ve profesyonel ihtiyaçlarınıza da cevap veren mükemmel bir uygulama. Dokunmatik ekrana entegrasyonu mükemmel ve ekranı diğer fotoğraf uygulamalarında olduğu gibi düğmelerle doldurmuyor. Ve iPad versiyonunu kullanmak iPhone versiyonundan biraz daha kolay. Ama sonuç gerçekten mükemmel. Özellikle amatör fotoğrafçılar için sıkıntı olan fotoğraftan bazı ögeleri silme işini harika hallediyor. Fotoğrafı keskinleştirme ve renkleriyle oynama yuvarlak bir araç ile çok kolay gerçekleşiyor. Çok çok tavsiye ederim.

 

 

Lightroom Mobile

Photoshop’tan korkanlar için müthiş bir uygulama. Masaüstü versiyonuna bayıldığım, hayatımın vazgeçilmezlerinden. Özellikle yeni eklenen Dehaze efekti ve bölgesel aydınlatma, karartma, boyama, silme gibi işlemleri yaparken işi resmen kolaylaştıran Lightroom’un biraz hafif mobil versiyonu da çok severek kullandığım uygulamalardan. En önemli özelliği Creative Cloud bağlantısı ile fotoğraflarınızın tam boylarını yüklemek zorunda kalmadan tablette işlemenize izin vermesi. iPad ile müthiş uyumlu çalışan uygulama profesyonelleşme yolundaki fotoğraf ustaları için olmazsa olmaz.

 

 

 

YouCam Perfect

Tabii ki her şey fotoğraf çekmek değil. İnsan bazen de kendi fotoğrafını koymak istiyor. E kadınız, fotoğraf biraz “Fotoşoklu” olsun da istiyoruz. Bu uygulama, galerinizde bulunan ya da uygulamanın kamerasıyla çektiğiniz özçekimlerinize makyaj yapıyor, gözlerinizi irileştiriyor, yüzünüzü zayıflatıyor, kirpiklerinize rötuş yapıyor, küpe takıyor (Şaka yapmıyorum), kolye takıyor, saç boyanızı değiştiriyor. Çok ama çook eğlenceli. İpin ucunu kaçırırsanız youlunuz Erol Atar’dan geçmiş gibi oluyor ama bir kadın için olmazsa olmaz!

 

 

EVDE SPOR İÇİN EN İYİ UYGULAMALAR

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN

BENZER İÇERİKLER