#tech

GÜMRÜĞE TAKILMAYACAK 5 VLOGGER OYUNCAĞI

RAHŞAN GÜLŞAN | 11 Kasım 2016 #tech

Malum yılbaşı yola çıktı geliyor.

Açıkçası nereden çıkıp geldiğine dair en küçük bir fikrim yok. Sanki daha dün geriye sayarak göbek atıyorduk.

Ama korkunun ecele faydası yok.

Gerçi en tuhaf haberleri bize artık normalmiş gibi gösteren 2016 bir an evvel gitse iyi olur.

Tamam, döviz yükseldi. Ve teknolojik oyuncak sevenlerin bir anlamda minik kıyameti oldu.

Kendi deneyimlerimden de biliyorum, Sirkeci’ye neredeyse her hafta yaptığım fotoğraf malzemesi alışverişlerimde bir ürünü asla iki hafta üst üste aynı fiyata bulamıyorum.

Bu da beni yaklaşık on beş gün önce fotoğraf makinelerime ilk kez internet üzerinden aksesuar siparişi vermeye itti.

Ancak tabii ki her konuda olduğu gibi bu konuda da birçok kısıtlama var Türk vatandaşlarına.

Tek seferde, vergi muafiyetine sahip alışveriş limiti daha önce 150 avro'ydu. Yıl içinde yapılacak alışverişlerde ise sayı sınırı yoktu. 2011 yılında getirilen düzenlemeyle yılda beş; iki ayda en fazla bir şeklinde kısıtlanmıştı.

Bugünlerde ise artık sayı sınırı yok. Ama ne yazık ki limit 75 avro veya onun karşılığı olan yaklaşık 80 dolar civarında.

Ancak limit olmayışı sizi heyecanlandırmasın, çok sık veya otuz kilo üstü sipariş verirseniz incelemeye girebiliyorsunuz.

Tamam, çirkin mevzuatlardan bahsetmeyi bırakıp işin neşeli kısmına konsantre olalım :)

Peki 80 dolara, özellikle fotoğrafla uğraşan insanlar olarak eğlenceli ne sipariş verebililiriz. İşte bazı seçenekler:

1 - Lexar 1000x SDXC hafıza kartı
Malum artık neredeyse hesap makinelerimiz bile 4K video çeker hale gelmek üzere. Bu da hızlı yazabilen kartlara ihtiyacımızı artırıyor. Birçok DSLR makinenin önbelleği kayıt yaptığı kartın hızına göre belli sayıda art arda fotoğraf çekiminden sonra doluyor ve çekime devam edebilmek için bir süre beklemeniz gerekiyor. Ya da bazen 4K video çekerken kendi kendine durabiliyor cihaz. Bunların önüne geçmenin yolu ne yazık ki ülkemizde biraz pahalı. Ben saniyede 95 MB yazabilen kartlarda bu sıkıntıyı yaşıyorum. 150 MB/s hızındaki kartlar en azından benim kullandığım ekipmanda iyi iş çıkarıyor. Lexar’ın 64 GB 150 MB/s kartı ikili pakette 57,95 dolar. Bence bu mükemmel bir hediye. Tabii ki kendinize!

2- Manfrotto Essential DSLR Camera sırt çantası
Mesele tripod olunca Manfrotto kendi adıma çok beğendiğim bir marka. Şimdilerde çantalarını da beğeniyorum. Bu çanta benim gibi dağınık insanları bile organize edebilecek cinsten. Ön ana gözü çok geniş açılıyor ve böylece ekipmanınıza kolayca erişebiliyorsunuz. Arka tarafta 13 inç dizüstü bilgisayar ya da 9 inç tablet sığabilecek bir cep de mevcut. Ekipmanınıza çantanın yanındaki fermuarlı kapaktan da ulaşmak mümkün. Ayrıca neredeyse tüm Manfrotto çantalar gibi tripod asmak için de bir askısı mevcut. Fiyatı 59,95 dolar. Ülkemize göre hayli hesaplı.

3- Bower Sky dörtlü Phantom 4 filtresi
Eğer benim gibi drone işlerine meraklıysanız ve bir Phantom 3 ya da 4 drone sahibiyseniz bilirsiniz ki güneş yükseldiği anda bu cihazlarla video çekmek tam bir kabus. Otomatikte kullanırsanız sürekli diyafram açılıp kapanır, manuelde kullanırsanız da pozlama sıkıntıları yaşarsınız. Bu nedenle ND filtre setleri bu cihazlar için neredeyse şart. Türkiye içinde araştırdığımda bu tarz setler 250 liradan başlıyordu. Ben de internetten sipariş yöntemini seçtim. Bower Sky’ın bu setinde 4 parça filtre mevcut. İki ve üç stop ND filtre, bir polarizer ve bir de UV filtre. Üstelik fiyatı sadece 49,99 dolar. Unutmayın, vergi vermeyeceğiniz için ödeyeceğinizin tamamı bu kadar. Bu nedenle düşünmeye değer.

4- Osmo aksesuarları
Eğer bir DJI Osmo sahibiyseniz ya da kendinize bir kıyak yapıp almayı düşünüyorsanız benim gibi aksesuarlarının ne kadar pahalı olduğu gerçeğiyle yüzleşmek üzeresiniz demektir. Dolayısıyla hemen kafayı internete çevireceksiniz. Mesela Osmo tripodu ABD’de 55 dolar. Uzatma çubuğu (Selfie çubuğu gibi düşünebilirsiniz) 55 dolar. Otomobile takma aparatı 75 dolar. Ve bunların Türkiye fiyatlarına inanamazsınız. Yavaş yavaş ekibi internetten tamamlamakta fayda var.

5- Zoom H1
Artık biliyorsunuz, neredeyse herkesin bir Vlog kanalı var. Kamerayı yüzümüze tutup konuşmayı ve sonra bunu insanlarla paylaşmayı çok seviyoruz. Ama bazılarımız için görüntü ve ses kalitesi önemli. Bu nedenle portatif, DSLR makinenin üzerine takıp güzel ses kaydedebilen cihazlar bugünlerde çok popüler. Zoom H1, makul fiyatı ile en rağbet görenlerden. Türkiye fiyatı 350 lira civarında geziniyor. İnternette 79.99 dolar. Evet, kesinlikle çok ama çok ucuz!

MICROSOFT'TAN BEKLENMEDİK ÇIKIŞ: SURFACE STUDIO

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN