#tech

AKILLI TELEFON BAĞIMLILIĞINA ÇÖZÜM “SUBSTITUTE PHONE”

| 28 Kasım 2017 #tech

“Akıllı telefonunuza bakmadan kaç saat dayanabilirsiniz” gibi sorularla dolu anketler, kullanıcıların akıllı telefonlarına ne derece bağımlı olduğunu ortaya koyuyor. Öyle görünüyor ki kullanıcıların çoğu, akıllı telefonlarını bir haftalığına rafa kaldırmak zorunda kalmaktansa, dünyaca ünlü bir şöhretle bir hafta geçirmeyi bile reddedilecek durumda. Hal böyle olunca akıllı telefon bağımlılığından kurtulmak için bir çözüm aramak da şart oluyor.

Çözüm arayışında olanlardan biri de Avustralyalı tasarımcı Klemens Schillinger. Substitute Phone adında bir ürün tasarlayan Schillinger, akıllı telefonların dokunmatik ekranında yapılan parmak hareketlerini taklit etmeye yarayan bu tasarımıyla epey ilgi topladı. Tasarımına, telefonun dokunmatik ekranı yerine geçmesi için, farklı açılarla yerleştirilmiş taş boncuklar entegre eden Schillinger, bu tasarımdan beş farklı model çıkarmayı bile başarmış.

Klemens Schillinger, belli bir arama ya da mesaj beklemediğimiz anlarda bile telefonu kontrol etmekten geri kalmadığımızı ifade ediyor. Bu kontrol iç güdüsünden ilham aldığını belirterek tasarımı hayata geçirdiğini anlatan Schillinger’in Substitute Phone’u, parmakların sayfa kaydırma, yakınlaştırma, tıklama veya sonraki sayfaya geçme gibi hareketleri taklit etmesini sağlıyor.