#tech

BU MARKETTE KASA YOK, BEKLEME YOK

| 6 Aralık 2016 #tech

Amazon Go

Dünyanın en büyük çevrim içi alışveriş platformlarından Amazon, yeni marketleriyle alışveriş deneyimini tamamen değiştirmeyi amaçlıyor. Amazon Go adını taşıyan ve ilk şubesi Seattle'da, Amazon çalışanlarının kullanımına açılan markette kasa yok, dolayısıyla da kuyruk yok.

Amazon Go

Sensörler, makine öğrenmesi ve yapay zeka teknolojileriyle donatılan markete girişte turnikeye amazon Go uygulamasındaki karekodu okutuyorsunuz. Her bir hareketinizin kameralarla takip edildiği Amazon Go'da, normalde olduğu gibi istediğiniz raftan istediğiniz ürünü alabiliyorsunuz. Sistem, aldığınız her şeyi sanal sepetinize ekliyor. Alışverişinizi tamamlayınca da elinizi kolunuzu sallayarak marketten çıkıyorsunuz. Ödemeniz Amazon hesabınız üzerinden gerçekleştiriliyor, böylece market çıkışında kasa kuyruğunda beklemiyor, ekstra zaman kaybetmiyorsunuz.

Amazon Go

Amazon Go

Müşterilere büyük kolaylıklar sunan yeni market, Amazon'un potansiyel olarak inanılmaz bir alışveriş analizi yapmasına da imkan sağlıyor. Kameralar market içinde her yerde sizi izlediğinden ve alıp rafa geri bıraktığınız ürünler bile takip edildiğinden, ileride satın almayı planlayabileceğiniz tüm ürünler Amazon tarafından biliniyor. Müşterilerden elde edilen verilerle raf düzenlemeleri, promosyon kampanyaları yapmak çok daha kolay bir hale dönüşüyor.

Amazon Go

Amazon Go

Halihazırda Amazon çalışanlarının alışveriş yapabildiği ilk mağazanın 2017'nin ilk aylarında halka da açılması bekleniyor. Ancak Amazon'un hedefi büyük; perakende devi, önümüzdeki dönemde yalnızca ABD'de 2.000'in üzerinde, farklı formatta ürünler barındıran fiziksel market açmayı planlıyor.

VİDEO