#tech

BAKILAN YERE ODAKLAYAN AKILLI GÖZLÜK

| 2 Şubat 2017 #tech

Hem yakın hem de uzağı net bir şekilde görmeyi sağlayan bifokal gözlükler ve bir şeyler okumak gerektiğinde normal gözlükten yakın gözlüğüne geçiş yapma ihtiyacı yakında tarih oluyor. Utah Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünde profesör olarak görev yapan Carlos Mastrangelo ile doktora öğrencisi Nazmul Hasan tarafından geliştirilen akıllı gözlük, takan kişinin baktığı yere göre otomatik olarak odaklama yapıyor.

Bakılan nesnelerin yakında ya da uzakta olması fark etmiyor, gözlüğün sıvı bazlı lensleri en net görüntü için ihtiyacı olan kavisi kendi belirliyor. Gliserinden üretilen lensleri esnek bir membran çevreliyor. Bu da hafif ve ince olmalarını sağlıyor.

Geliştirici ekibin tasarladığı çerçeve de teknolojik özellikler barındırıyor. Köprü kısmında yer alan uzaklık sensörü, kızılötesi ışık yardımıyla bakılan objenin hangi mesafede olduğunu tespit ediyor ve uyarıcılarını kullanarak lense form veriyor. Örneğin yakında bir objeye bakılıyorsa lensler hipermetropluğa uygun bir şekle giriyor, uzaktaki bir nesneye bakılıyorsa miyopluğa. Ve bu ayar işlemi yalnızca 14 milisaniye içinde gerçekleşiyor.

Mastrangelo, basın açıklamasında, okuma gözlüğü kullananların sık sık gözlük takıp çıkarmak zorunda kaldıklarını ve artık buna gerek olmadığını belirtiyor. Üzerinde çalıştıkları gözlükle her şeyin, her daim net olacağını söylüyor.

Gözlük kendi kendine ayar yapabiliyor ancak ekibin geliştirdiği uygulama sayesinde kullanan kişiler Bluetooth üzerinden gözlerine uygun hassas değişiklikler de yapabiliyor. Eğer göz numaraları ve görme bozukluklarında zaman içinde değişiklik olursa da yine uygulamayı kullanarak gözlüğü kalibre edebiliyor. Bu da tasarlanan gözlüğün istendiği takdirde ömür boyu kullanılabileceği anlamına geliyor.

Ocak ayında, Las Vegas'ta düzenlenen CES kapsamında ilk çalışan prototipi ziyaretçilerle buluşturan ekip, hem tasarım hem de gözlüğün boyutları üzerine çalışmayı sürdürüyor. Bu amaçla kurulan Sharpeyes adlı girişimin üç yıl içerisinde gözlüğü tamamlayarak piyasaya sürmesi bekleniyor.

YAPAY ZEKA İLK KEZ POKERDE GALİP GELDİ