#tech

CANKURTARAN DRONE'LAR

| 4 Ekim 2016 #tech

Usta ellerde görsel şölen olarak niteleyebileceğimiz görüntülere imza atabilen drone'lar, birçok farklı alanda, birçok farklı amaç için de kullanılıyor. Herhangi bir noktaya çok kısa bir sürede ulaşabilmelerinden ötürü son dönemde arama kurtarma faaliyetlerinde hayati bir önem kazanan yeni nesil oyuncaklar, yakın bir zaman içinde Almanya'da boğulma tehlikesi yaşaşanların da kurtarıcısı olacak gibi görünüyor.

Almanya'nın ulusal cankurtaran birliği, yazdan bu yana drone'ları kurtarma operasyonlarında kullanmak için test ediyor. Takip edilen senaryoya göre boğulma riski taşıyan biri fark edildiğinde cankurtaranlardan biri suya atlayıp bu kişiye doğru yüzmeye başlıyor, bir diğer cankurtaran ise saniyeler içinde drone'u uçurup sudaki kişinin hemen yanı başına can simidi işlevi gören bir şişme tüp bırakıyor. Bu sayede diğer cankurtaran gelene kadar tehlike büyük ölçüde azaltılmış oluyor.

Microdrones adlı firmanın ürettiği md4-1000 model drone'lar, karbon fiberden bir gövdeye ve yüksek tutarlılıklı bir GPS sistemine sahip olduğu için en kötü hava koşullarında dahi su üzerinde olması gerektiği konumda kalabiliyor. Kamerası sayesinde operatör de kendi ekranından drone'u tam olarak nereye uçurması gerektiğini görebiliyor.

Çok hızlı müdahaleye imkan vermesinden ötürü birçok can kurtarabilecek bir potansiyele sahip girişimin bir benzeri de Avustralya'da uygulanıyor. Burada ise drone'lar sudaki köpekbalığı tehlikesine karşı devriye geziyor.

DJI'IN GOPRO'YA CEVABI SERT OLDU