#tech

CES'TEN GERİYE KALAN TUHAF TEKNOLOJİLER

| 11 Ocak 2017 #tech

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES'in bu yılki ayağı da tamamlandı. Dev teknoloji şirketlerinin yanı sıra irili ufaklı birçok yeni girişimin de ürün ve servislerini tanıttığı Las Vegas'taki fuara bu yıl yeni nesil akıllı cihazlar damga vurdu. Bu cihazların bazıları hayatımızı ciddi ölçüde kolaylaştırabilecek yenilikler sunarken bazıları "keşke yalnızca fikir olarak kalsaydı" dedirtti.

İşte bu ürünlerden bazıları. Gerçekten işe yarar mı yoksa tamamen çöp mü kararı siz verin.

LAUNDROID

Hepimiz çamaşır yıkıyor, kurutuyor ve bunların bir kısmını ütüleyip asıyor bir kısmını ise katlayıp dolaba kaldırıyoruz. Dönüp bakınca tüm bu süreçteki en kolay ve en az zaman alan şey katlama gibi görünüyor değil mi? Laundroid'e göre değil! Geleceği değiştirecek bir teknoloji geliştirdiklerini söyleyen şirketin kaynağı belirsiz verilerine bakılırsa çamaşır işleriyle ilgilenen kişinin hayatının yaklaşık 9.000 saati yani 375 günü çamaşır katlayarak geçiyor!

Laundroid'in duvar boyu dev makinesi bu süreyi daha verimli bir şekilde değerlendirmek isteyenler için ideal. Yıkanmış ve kurumuş çamaşırları içine koymak yeterli, gerisini Laundroid hallediyor. Sırf bu iş için bu denli büyük bir makineyi eve almak isteyen çıkar mı orası tartışmalı. Hem de yüksek bir fiyata sahip olacağı düşünüldüğünde.

WITHINGS HAIR COACH

Saçınıza gereken özeni gösteriyor musunuz? Öyle olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama artık bunu size söyleyebilecek bir saç fırçası da var. Akıllı sağlık ürünleriyle tanınan Withings'in Kérastase ve L’Oréal'le birlikte geliştirdiği saç fırçası, sahip olduğu sensörlerle saçınıza ait verileri düzenli olarak akıllı telefon uygulamasına aktarıyor. Hair Coach, saçınızdaki kuruluğu, kırıkları ve hasarı tespit edebildiği gibi, saçınızı nasıl, ne şiddette ve ne kadar tekrarla fırçalamanız gerektiğini de söylüyor.

HUSHME

"Dünyanın akıllı telefonlara özel ilk ses maskesi" cümlesinin pek bir şey ifade etmediği açık. Hushme, açık alanlarda telefon görüşmesi yaparken sesinizi kimsenin duymamasını sağlamayı amaçlayan bir cihaz. Telefonunuz çalığında Hushme'nin kulaklıklarını takıyor, ardından da konuşmanızın dışarıdan duyulmasını engellemeye yarayan pedleri ağzınızın üzerinde birleştiriyorsunuz. Bluetooth'la çalışan cihaz, konuşma esnasında dışarıya kuş, yağmur, rüzgar, okyanus, maymun ve hatta R2D2 sesi de vererek konuşma gizliliğini daha da artırıyor. Tabii bu esnada çevreye verdiğiniz rahatsızlığı ve tuhaf görünmeyi göze almanız gerek.

SPARTAN BOXER

Akıllı telefon, modem gibi kablosuz cihazların yaydığı sinyallerin insan sağlığı üzerine etkileri tartışmalı. Özellikle telefonlarını pantolon ceplerinde taşıyan erkekler düşünülerek tasarlanan Spartan Boxer, bu riski ortadan kaldırdığı iddiasında. Yüzde 35'i gümüş liflerinden örülen boxer, bu sayede 750 MHz ve 5 GHz arasındaki sinyalleri yüzde 90'ın üzerinde engelleyebiliyor. Tasarımında Fransız imzası bulunan boxer, yapısından ötürü bakteri üretiminin de önüne geçiyor. Sıra dışı iç çamaşırı 30 derecede, 300 kere yıkanabiliyor.

SIMPLEHUMAN

Çöp kutusunun da akıllısı mı olur demeyin, oluyor. Simplehuman'ın çöp ve geri dönüşüm için iki ayrı haznesi bulunan çöp kutusu "açıl susam" gibi ses komutlarıyla açılıp kapanıyor. Hareket sensörüne de sahip olan çöp kutusunun bir sonraki versiyonunda Wi-Fi, ek dil seçenekleri ve kalan çöp poşeti adedinin takip edilebileceği bir sistem de olacak. Birkaç ay beklemeye değer.