#tech

DRONE ÇILGINLIĞI BİZİ DE SARDI

RAHŞAN GÜLŞAN | 12 Mayıs 2016 #tech

Drone ile çekilmiş bir fotoğraf

Bu ara drone işlerine sardırdım. Hem de ne sardırmak. Gördüğüm her tuhaf görünüşlü, örümcek kılıklı insansız hava aracını satın almak ve haman uçurmak istiyorum.

Sanırım çocukluğumdan kalma bazı eksik heveslerimin sonucu bu. Ben çocukken uzaktan kumandalı tüm araçlar çok pahalıydı. Ama hava araçları çok çok pahalıydı. Ve hep içimde ukde kaldı. Ama artık devir tamamen değişti. Şimdi görece makulleşen fiyatları ile 4K video kaydı yapabilen, gökyüzünde hayli stabil bir şekilde kalabilen ve kullanmayı öğrenmesi çok kolay insansız hava araçlarına ulaşabiliyoruz.

Drone çılgınlığı yavaş yavaş bizim buraları da sarıyor. İşte drone dünyasının en sevdiğim modelleri:

DJI Phantom 3 Professional

DJI Phantom 3 Professional: Bu benim de sahibi olduğum drone. Gerçekten uçurması çok kolay. Havada çok stabil. 2.8 diyaframı, 12 MP fotoğraf ve 30 fps 4K video kabiliyeti ile bir oyuncak ile profesyonel çekim aracı arasında bir yerde duruyor. Videoda 3200, fotoğrafta 1600 ISO’yu zorlayabiliyorsunuz. Gece çekimlerinde biraz gren oluyor. Ama aydınlık yerler bulabilirseniz müthiş sonuçlar almak mümkün. Araç 36 uyduya aynı anda bağlanıp kendini en doğru şekilde konumlandırmayı beceriyor. Ve gerek duyduğunuzda eğer uydu bağlantısı varsa kalktığı noktaya otomatik olarak iniş yapabiliyor. 23 dakika (Tabii ki en mükemmel şartlar altında. Sanırım biraz da korkudan ben pek o süreye ulaşamıyorum.) havada kalabiliyor. Her ne kadar Phantom 4 piyasaya çıktıysa da kamerası aynı olan Professional fiyat açısından çok daha doğru bir seçim gibi görünüyor. Tabi ki Phantom 4’ün engellerden kaçma özelliği bile tek başına satın alma nedeni ama fiyatı henüz çok da ehlileşmiş değil.

 

Yuneec Typhoon H

Yuneec Typhoon H: Bu sektörün tartışmasız lideri Çinli DJI. Ama sektörün sağlığı için ikinci bir oyuncu gerekiyor. Bu da Yuneec isimli Intel destekli firma olabilir. Önceki gün geleneksel Eminönü fotoğrafçı dükkanları seyahatlerimden birinde vitrinde gördüm Yuneec’i ve araştırınca müthiş bir cihazla karşılaştım. Mesela bu Typhoon H serisi yeni model. 4K video kaydı, 120 fps yavaş çekim yapabiliyor. 115 derece görüş açısı var ve kamera 360 derece dönebiliyor. Drone’un iniş takımları uçuş sırasında havaya kalktığı için görüntüye de girmiyor. 6 rotoru olan cihaz, motorlardan biri dursa bile uçmaya devam edebiliyor. Phantom 4 gibi o da engellere çarpmadan ilerleyebiliyor. Dilerseniz sizi takip ediyor, dilerseniz çizdiğiniz bir rotada önüne çıkan engellere çarpmadan yoluna devam ediyor. Android tabanlı olan cihazın kumandasındaki renkli ekran büyük kolaylık. Cihaz çift kumanda ile kamerası ayrı olarak da iki kişi tarafından kullanılabiliyor. Ve tasarımı tam da insansız bir hava aracı gibi. Phantom'un yanında Star Wars’tan fırlamış gibi duruyor. Umarım DJI karşısında tutunur ve tabii ki rekabet bize yarar.

 

Lily marka drone

Lily: Drone dünyasının uzun zamandır heyecanla beklenen araçlarından biri olan ve sitesinde hala ön siparişte görünen Lily oyunu değiştirecek bir ürüne benziyor. Lily özellikle hareketli spor yapanlar için çok faydalı olacak gibi görünüyor. Lily’nin sofistike bir uzaktan kumandası yok. Onun yerine sizi takip etmesini sağlayan kolunuza taktığınız bir alıcısı var. Lily’yi uçurmak için de düz bir alana ihtiyacınız yok. Uçması için onu bumerang gibi fırlatmanız yetiyor. Ve Lily suya da iniş yapabiliyor. Yani su geçirmez. Tasarımı itibarıyla da kolay kırılacak bir cihaza benzemiyor. 1080p 60 fps video kaydı yapabilen kamerası ile drone selfie'si sevenlere hizmet edecek. Fiyatı ise şimdilik 900 dolardan biraz fazla. Ve açıkçası eğer videolarda göründüğü kadar kolaysa kullanımı ben de bir tane sahip olmayı çok isterim.

 

etiketler

drone

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN