#tech

DÜNYANIN İLK GÜNEŞ ENERJİLİ YOLU

| 23 Aralık 2016 #tech

Fransa'nın Normandiya bölgesinde bir kasabada, güneş paneli yerleştirilmiş bir yol trafiğe açıldı. Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan "güneş enerjili yol", Normandiya'nın Tourouvre-au-Perche adlı kasabasında sokak lambalarının enerjisini üretmekten sorumlu olacak.

2.800 metrekarelik güneş panellerinin döşenmesiyle meydana gelen 1 kilometre uzunluğundaki yolun yapımı beş yıl sürdü. Güneş panelleri, motorlu araçların geçişine uygun bir yüzeyle kaplanarak son haline kavuştu. Maliyeti 5,2 milyon dolar olan projede iki yıllık bir deneme süresi öngörülüyor. Test süresi boyunca; günde iki bin motorlu aracın geçmesi beklenen güneş enerjili yolun, 3.400 nüfuslu bu kasabadaki sokak lambalarını çalıştırmaya enerjisinin yetip yetmeyeceği gözlemlenecek.

Açılışını Fransa Ekoloji Bakanı Ségolène Royal'in yaptığı dünyanın ilk güneş paneli döşeli yolu için farklı yorumlar yapılıyor. Çatılarda olduğu gibi eğimli yerleştirme yapılamadığı için yeterince etkili olamayacağını ifade eden görüşler ağırlıkta. Bakanın arzusu ise Fransa'nın her 1.000 km'lik kara yolu için 1 km'lik güneş paneli döşeli yol yapılması.