#tech

SANAL GERÇEKLİKLE EVEREST TIRMANIŞI

| 16 Şubat 2017 #tech

Everest VR

Küresel ısınmanın etkisiyle kesin yüksekliği son dönemde tartışma konusu olsa da Everest halen daha dünyanın en yüksek noktası. Her yıl yüzlerce dağcının zirve yapmak için yamaçlarını arşınladığı 8.840 metrelik dağa tırmanmak tahmin edebileceğiniz gibi pek de kolay değil. Fiziksel ve zihinsel olarak böyle bir tırmanışa hazır olmanın yanı sıra banka hesabınızda da en az 20 bin dolar bulunması gerekiyor. Hatta tırmanışınızın daha az risk taşımasını istiyorsanız 45-50 bin dolar kadar para harcamayı göze almanız gerekiyor. Ancak gelişen teknoloji sağ olsun artık Everest'e tırmanmak için oturma odanızından çıkmanıza dahi gerek yok.

Everest VR

İzlanda'nın başkenti Reykjavík'te faaliyet gösteren sanal gerçeklik stüdyosu Sólfar'ın, görsel efektlerde uzman RVX ile birlikte tasarladığı Everest VR, sanal gerçeklik teknolojisiyle Everest'i ayağınıza getiriyor. Ana Kamp, Khumbu Buzulu, Dördüncü Kamp, Hillary Geçidi, Lhotse Yamacı ve zirvenin aralarında bulunduğu Everest üzerindeki pek çok özel nokta, bu sıra dışı deneyimle ziyaret edilebiliyor.

Everest VR

Sıradan sanal gerçeklik deneyimlerinin aksine Everest VR, 360 derece fotoğraf ve videolara ek olarak dağa tırmanmaya da imkan tanıyor. Tırmanışınız esnasında Oculus Touch kontrolörlerini kullanarak emniyet halatlarını, makaraları ve buz baltasını kontrol edebiliyorsunuz. Bu özelikleriyle bir oyunu andıran Everest VR, aslında gerçeğe en yakın deneyimi sunmayı amaçlayan bir tırmanış uygulaması. Sesli rehber ve "buz düşme tehlikesi" gibi anlık uyarılar uygulamanın öne çıkan özellikleri.

Everest VR

Everest VR'ı farklılaştıran bir diğer şey ise sahip olduğu "Tanrı Modu". Bu modu kullanarak dağın istediğiniz herhangi bir bölümüne ışınlanabiliyor ve sanal vücudunuzun boyutunu istediğiniz gibi ayarlayarak farklı bakış açılarıyla tırmanışınızı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Google Earth VR'dan bu yana deneyimlenebilecek en başarılı sanal gerçeklik uygulaması olduğunu söyleyebileceğimiz Everest VR, 14,99 dolar karşılığında Oculus Home'dan ya da HTC Vive'a özel olarak Steam'den indirilebiliyor.

VİDEO

DÜNYANIN EN YÜKSEK DAĞI EVEREST DEĞİL!