#tech

ÇİNLİLER DÜNYANIN EN BÜYÜK RADYO TELESKOBUYLA UZAYLI ARAMAYA BAŞLADI

| 27 Eylül 2016 #tech

FAST

Uzay araştırmalarında ABD'nin gerisinde kalmak istemeyen Çin, inşaası 17 yıldır devam eden dünyanın en büyük radyo teleskobunu faaliyete geçirdi. 500 metre çapındaki teleskop, Dünya dışında yaşam bulgularını saptamak için kullanılacak.

FAST olarak da anılan "Tienyen" (Gök Gözü) adlı teleskobun yüzeyinde 30 futbol sahası büyüklüğe denk 4.450 adet panel yer alıyor. Pazar günü gerçekleştirilen açılışta açıklamalarda bulunan araştırmacılara göre Tianyen, Ay'da gerçekleştirilen bir cep telefonu görüşmesini algılayabilecek kapasitede. Benzerleri gibi radyo yayınlarını algılama prensibiyle çalışan teleskop daha şimdiden 1.351 ışık yılı uzaktaki bir yıldızdan elektromanyetik dalgaları yakalamayı başardı bile. Uzun vadede Çin'in dev telesboku ile uzay boşluğunda yolculuk eden daha önemli sinyallerin de yakalanacağı kesin.

FAST

İnşaası için 180 milyon dolar harcanan FAST'ın sağlıklı bir sinyal alabilmesi için bulunduğu bölgenin 5 kilometre yarıçapında yaşayan yaklaşık 9 bin kişinin farklı yerlere yerleştirilmesi gerekti. Çin hükümeti bu büyük çaplı taşınma operasyonu için de yaklaşık 270 milyon dolarlık bir fon ayırdı.

FAST

Son yıllarda uzay araştırmaları için büyük yatırımlar yapan Çin, 2022'ye kadar dünya yörüngesinde kalıcı bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor. Bu planını gerçekleştirmenin ilk adımı olarak önümüzdeki ay fırlatılması planlanan insanlı uzay aracı Şıncou-11 ile halihazırda uzayda bulunan Tiengong-2 modülünü bir araya getirecek olan ülke, uzun vadede ABD ve Rusya'nın ardından uzay istasyonuna sahip üçüncü ülke olmak istiyor. Çin ayrıca iki yıl içinde mars'a bir araştırma aracı göndermeyi hedefliyor.