#tech

GERÇEK KABLOSUZ ŞARJA BİR ADIM DAHA YAKLAŞILDI

| 28 Aralık 2017 #tech

Günümüzdeki kablosuz şarj teknolojisinin tam da hayalimizdeki gibi çalıştığını iddia etmek zor. Akıllı telefonu, fişe takılı duran kablosuz şarj istasyonuna yerleştirmek, telefonun şarj kablosuna uzanıp da onu fişe takmaktan pek de farklı değil. En nihayetinde şarj etmek istediğimiz cihazı kablosuz şarj sağlayan yüzeyle temas ettirmek şart. Fakat öyle görünüyor ki Energous adlı bir girişimin yeni ürünü sayesinde hayallerdeki gerçek kablosuz şarj teknolojisine bir adım daha yaklaştık.

San Jose, Kaliforniya merkezli bir girişim olan Energous, metrelerce mesafeden bataryalı cihazları şarj edebilen yeni buluşu için FCC’den onay aldığını duyurdu. Energous’un WattUp Mid Field vericisi, entegre olarak uygun alıcıya sahip cihazları metrelerce öteden şarj edebiliyor. Verici, elektriği radyo dalgalarına dönüştürüyor. Ardından donanımında uygun bir alıcı bulunan yakın cihazlara bu sinyalleri gönderiyor. 1,5 metre; hatta ve hatta 4,5 metreden dahi çalışan sistem, fiziksel temas gerektiren benzerlerinden farklılaşıyor. Bu, FCC kurumunun uzaktan kablosuz şarjı mümkün kılan bir sisteme ilk onay verişi.

Öte yandan WattUp vericisi, birden fazla cihazı aynı anda şarj edebiliyor. Yani gerekli alıcıya sahip olduktan sonra akıllı telefon, tablet ya da kulaklık gibi cihazları kablosuz olarak tek seferde şarj etmek mümkün. Daha da önemlisi WattUp ekosistemi üreticiden bağımsız; Wi-Fi gibi bir sistem. Bu da şu anlama geliyor: Kullanmak istediğiniz verici başka üreticiler tarafından üretilmiş olsa da farklı marka akıllı telefonunuzu yine de şarj edebileceksiniz. Yani ille de belli bir markanın şarj aletini aramak gibi dertler ortadan kalkıyor.

Energous’un ifade ettiğine göre ekosistem şu an için satışta değil. Fakat firmanın önümüzdeki ay gerçekleşecek olan tüketici elektroniği fuarı CES’te cihazı tanıtması bekleniyor. Şirketin kurucusu Michael Leabman’ın, ürünü bir demo eşliğinde tanıttığı videoyu hemen aşağıda izleyebilirsiniz. 

BENZER İÇERİKLER