#tech

GÜNEŞ ENERJİLİ KİREMİT

| 31 Ekim 2016 #tech

Elektrik üretmek için çatılara yerleştirilen günümüzün güneş enerjisi sistemleri hem estetik görünmekten uzak hem de oldukça hantal bir yapıda. Ancak çılgın projelerin adamı Elon Musk bunu da değiştirmeye kararlı. Hollywood'da, Desperate Housewives dizisinin setinde gerçekleştirilen etkinlikte tanıtılan yeni güneş enerjisi sistemi de bunun ispatı.

Yüksek tasarruf ve verimlilik vadeden sistemin en önemli öğesi yeni nesil güneş panelleri. Mevcut panellerin aksine neredeyse fark edilmeyecek şekilde tasarlanan ve dokulu kiremitler gibi görünen panellerin hammaddesi cam, daha doğrusu kuvars. Bu da onları neredeyse yok edilemez yapıyor. Kullanım ömrü sorunu olmayan (Musk, evlerden bile uzun ömürlü olacağını söylüyor), aşırı sıcak ya da soğuktan etkilenmeyen, darbelerden zarar görmeyen paneller, yüzde 98 ışık geçirgenliğine sahip. 3M ile yürütülen çalışmalarla bunun daha da artırılması amaçlanıyor.

Musk'ın açıklamalarına göre, paneller ve depolama ünitesinden oluşan yeni sistem, kiremit vb. kullanılan klasik çatı sistemleri ve bunların üzerine eklenecek elektriğin ortaya çıkaracağı maliyetin çok daha altına kurulabiliyor. Böylece hem evin inşa sürecinde tasarruf sağlanıyor hem de üretilen ve depolanan elektrikle yıllar içinde karlı bir konuma geçiliyor.

Üretilen elektriğin depolanması için de yeni bir çözüm var. Powerwall 2 adını taşıyan dikdörtgen formlu cihaz, dört odalı bir evin bir günlük elektrik ihtiyacını karşılayabilecek 14kWs'lik kapasiteye sahip. Fiyatı ise 5.500 dolar.

Yeni sistem ilk olarak önümüzdeki yaz kullanılmaya başlayacak. Maliyetler de kaplanacak alanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterecek.