#tech

BU DEV KULE, HAVA KİRLİLİĞİNE ÇÖZÜM OLABİLİR

| 24 Kasım 2016 #tech

Hava kirliliği özellikle büyük şehirlerinde büyük bir sorun. Endüstrisiyle dünyanın üretim yükünün büyük bir bölümünü sırtlanan Çin'in başkenti Pekin de çok uzun yıllardır bu sorundan muzdarip. 2008 Yaz Olimpiyatları öncesinde denenen yöntemler de uzunlu soluklu bir çözüm sağlayabilmiş değil. Kesin çözüm elbette ki üretim faaliyeti yürüten tesislerin daha sıkı denetlenmesi, fosil yakıt tüketiminin azaltılması ve çevre bilincinin artırılması.

Kalıcı olmasa da hava kirliliğini azaltabilecek çözümler de var elbette. Studio Roosegaarde'nin tasarımı dev hava temizleyici kule bunun bir örneği. Pekin'de bir meydana yerleştirilen 7 metrelik metal yapı, evlerde, iş yerlerinde kullanılan hava temizleyicilerin katbekat büyük bir versiyonu. Çin Çevre Koruma Bakanlığı'nın verilerine göre, 40 gündür faaliyette olan ve 30 milyon metreküplük (Pekin Ulusal Stadyumu'nun 10 katı kadar) havayı filtreleyen kulenin çevresindeki hava yüzde 55 daha temiz.

İlk olarak Pekin Tasarım Haftası 2016 kapsamında tanıtılan kulenin tasarımcıları, havadan filtrelenen partiküllerden proje anısına "kirlilikten arınmış" mücevherler de tasarlıyor. Dünyanın en büyük hava temizleyicisi olarak anılan kule, havada dolaşan pm2.5 ve pm10 partiküllerinin yüzde 75'ini yakalayabiliyor. Modern bir sanat eserini andıran kulenin her bir yüzünde 6 adet havalandırma yuvası bulunuyor. Bu yuvalar sayesinde kule saatte 30.000 metreküp havayı filtreleyebiliyor. Patentli iyonizasyon teknolojisi de filtreleme esnasında ozon oluşmasının önüne geçiyor.

İlk testleri bu yılın başında Rotterdam'da gerçekleştirilen kule, yüzde 75 seviyesinde hava temizliği sağlamıştı. Pekin'deki kirliliğin boyutunun Rotterdam'a kıyasla bir hayli yüksek olduğu düşünüldüğünde orada çıkan oranın biraz daha düşük olması anlaşılabilir bir durum.

Daan Roosegaarde, tasarladığı ürünün hava kirliliğiyle mücadelede önemli bir araç olacağı görüşünde. Başarılı sonuçları da arkasına alan tasarımcı, önümüzdeki dönemde farklı şehirlere daha büyük kuleler dikmeyi planlıyor. Karşısına çıkabilecek tek sorun ise yüksek maliyetler olacakmış gibi görünüyor. Ancak tüm yeni teknolojiler gibi belirli bir sürenin sonunda bunun da değişeceğini söylemek mümkün.