#tech

HAVADAKİ SU BUHARINI İÇME SUYUNA DÖNÜŞTÜREN CİHAZ

| 18 Nisan 2017 #tech

Kurak yerlerde yaşayıp da içme suyuna ulaşmakta sıkıntı çeken insanların hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen icat, MIT ve Berkeley Üniversitesi’nden bilim insanlarının çalışmasıyla ortaya çıktı. Havadaki nem oranının olağanüstü düzeyde düşük olduğu bölgelerde bile kullanılabilen ve sadece güneş enerjisinden güç alan bu icat, havanın içindeki su buharını emip su üretiyor.

Araştırmanın başındaki iki isimden biri olan Omar Yaghi, gelecekte bir evin içme suyu ihtiyacını sadece güneş enerjisine ihtiyaç duyan bu cihazın karşılayabileceğini belirtiyor. Şimdilik prototip aşamasında olan cihazın, üçüncü dünya ülkeleri için de yararlı olacağını söylemek mümkün.

Cihazın çalışma mekanizmasının temelinde, metalleri organik moleküllerle birleştiren ve Berkeley’de kimya profesörü olan Yaghi’nin 20 yıl önceki buluşu olan metal-organik sistemler (MOF) bulunuyor. Yüksek derece emme kapasitesine sahip olan bu yapı, likit ve gazları depolamak için mükemmel bir sistemi meydana getiriyor. Yaghi’nin bu buluşunu temel alarak MIT’den mühendislerle ortak çalışan Berkeley ekibi, benzersiz bir cihaza imza atmış oluyor. Cihaz, havadaki su baharını emerek, 12 saatlik periyotta, 3 litre içme suyu üretebiliyor.

Cihazın işleyebilmesi için tek ihtiyacı olan şey güneş ışığı. Onun da en parlak hali olmasa bile aynı etkiyi yaratıyor. Havadaki nem oranının yüzde 20 gibi son derece düşük olduğu ortamlarda dahi görevini yerine getirebilen cihazla, içme suyu şebekeleri dışında kalan yerleşimler, temiz suyunu kendisi üretebilir.

Dünya üzerinde yarım milyar insan yıl boyunca sürekli su sıkıntısı çekerken dört milyar insan yılın en az 1 ayında bu sıkıntıyı yaşıyor.

BENZER İÇERİKLER