#tech

HOLLANDA DEMİRYOLLARI ENERJİSİNİ ARTIK TAMAMEN RÜZGARDAN ALIYOR

| 26 Ocak 2017 #tech

Coğrafi yapısından ötürü sınırlı kaynaklara sahip olan Hollanda, geçmişten günümüze rüzgardan en çok yararlanan ülkelerin başında geliyor. Bundan ötürüdür ki ülkenin ulusal demiryolu Nederlandse Spoorwegen'in CEO'su Roger van Boxtel, ihtiyaçları olan enerjiyi artık tamamıyla rüzgardan elde ettiklerini duyurduğu açıklamayı, kendisini bir rüzgar değirmenine bağlayarak yaptı.

Avrupa'nın en gelişmiş ağlarından birine sahip olan Nederlandse Spoorwegen, 2015 yılında enerji tedarikçisi Eneco ile emisyonu tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bir anlaşma imzaladı. Hedef, 2018'in ekim ayına gelindiğinde yüzde 100 yenilenebilir enerjiden yararlanmaktı. Ancak Eneco planlanandan çok daha kısa sürede rüzgar tarlalarını kurmayı tamamladı ve 1 Ocak 2017 itibarıyla ülkenin demiryolu tamamıyla temiz enerjiye geçiş yaptı.

Herhangi bir şirketin tamamen yenilenebilir enerji kullandığını açıklayabilmesi için farklı yollar söz konusu. Bunlardan ilki, harcadığınız elektriği şebekeye geri verecek büyüklükte bir rüzgar tarlası kurmak. Bir ikinci yol ise dünyanın herhangi bir ülkesinde, sizin tükettiğiniz enerji kadar enerji üretecek bir temiz enerji şirketiyle anlaşmak. Bu tarz anlaşmaların avantajı elektriğin nakil ihtiyacını ortadan kaldırdığı için maliyetleri düşürmesi.

Eneco, Hollanda Demiryolları ile olan anlaşma çerçevesinde her iki yoldan da yararlanmış. Sözcü Toby Ellison'un açıklamasına göre Eneco; Hollanda, Belçika, Finlandiya ve İsveç'te, 2017 için Nederlandse Spoorwegen'in ihtiyaç duyacağı saatlik 1,4 terawatt enerjiyi üretmek adına rüzgar tarlaları kurmuş. Bunun yanı sıra, rüzgar tarlalarından elde edilen enerjinin dalgalanmasının yaratabileceği sorunlar da göz önüne alınarak ek tedarik anlaşmaları da imzalamış.

Dünya üzerinde çok az şirket yüzde 100 yenilenebilir enerjiden güç alıyor. Özel bir endüstri birliği olan RE100'ün 2016 raporuna göre yalnızca 9 şirket standartları karşılayabiliyor. Ancak hayal kırıklığına kapılmaya gerek yok, yavaş yavaş da olsa liste genişliyor.