#tech

DUBAİ - ABU DABİ ARASI HYPERLOOP'LA 12 DAKİKAYA İNİYOR

| 9 Kasım 2016 #tech

Geleceğin ulaşım girişimlerinden biri olacağına kesin gözüyle bakılan Hyperloop One, Dubai ve Abu Dabi arasında yolcu taşımaya hazırlanıyor. Birleşik Arap Emirlikleri'ne bağlı iki emirlik arasındaki yaklaşık 155 km'lik mesafeyi 12 dakikada kat etmesi planlanan hat için altyapı değerlendirme çalışmaları yakında başlıyor.

Hyperloop hattının işleyişinin nasıl olacağı, yayınlanan videoda net bir şekilde görülebiliyor. Otomobille iki saat kadar süren yolu Hyperloop'la geçmek için ilk olarak telefonla randevu almak gerekiyor. Ardından kapınıza küp formunda bir araç geliyor. Bu araç trafikte diğer taşıtlarla birlikte ilerleyip, Hyperloop istasyonuna ulaşıyor. Burada da yolcu ve yük taşıyan diğer kapsüllerle birlikte vakumlu tüpün içine yerleştiriliyor. Kontrollerin tamamlanmasıyla son sürat yolculuk başlıyor.

Fütüristik ulaşım altyapısının hayata geçebilmesi için tüm şartlar olgunlanmış değil. Elon Musk, 2013 yılındaki orijinal konseptinde 1,5 km'lik hat maliyetinin 11,5 milyon dolar seviyesinde olacağını öngörüyordu. Forbes'un kaynak gösterdiği şirket içi gizli belgelere göre 1,5 km'lik hat maliyeti şimdilerde 52 milyon dolar seviyesinde. Bu da Dubai - Abu Dabi arasındaki hattın 4,8 milyar dolara mal olacağı anlamına geliyor. Tabii eğer inşasına karar verilirse.

VİDEO